TASR o tom informovala kultúrno-propagačná manažérka Slovenského národného múzea v Martine Milena Kiripolská.
Doplnila, že počas programu od 10:00 do 16:00 hodiny sa dozvedia o rôznych postupoch, akými sa z ľanu stávalo plátno. „Ako sa ľan trepal a česal, priadli nite a ako sa tkalo na krosnách. Pri ukážkach sa dozvedia, ako vyzerá tkáčsky člnok alebo vretienko, čo je šteť, brdo či trlica a na čo sa v minulosti používali," priblížila Kiripolská.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Erika Ďurčová
Prehliadku tradičného odevu a jeho súčastí z rozličných kútov Slovenska predvedú členky a členovia Folklórneho súboru Lysec z Belej-Dulíc. Pre najmenších návštevníkov bude pripravená tvorivá dielňa so zabudnutými textilnými technikami. Súčasťou programu budú aj ukážky tradičnej ľudovej a umeleckej výroby spojené s predajom.
V rámci projektu Uč sa v múzeu! zasvätí lektorka Lucia Dovalová návštevníkov podujatia do tajov modrotlače. „Folkloristi z Podhradia priblížia susedské vzťahy pri spoločnej práci v hospodárstve, ale rozpovedia aj príbeh o tom, ako do Podhradia prišiel prvý šijací stroj. Folklórna skupina Podšíp zo Stankovian zasa predstaví postupy spojené s praním a so žehlením textilu," uzavrela Kiripolská s tým, že v drevenom kostole z Rudna sa o 13:30 hodine uskutočnia evanjelické a. v. služby Božie.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť