Streda 24. 07. 2024 02:25:27 | Meniny má Vladimír

Turistické chodníky a kúpele lákajú dovolenkárov na Slovensko: Ich počet by mohol prekonať predpandemické čísla

Trend narastajúceho počtu dovolenkárov na Slovensku by mohol pokračovať aj toto leto a návštevnosť by mohla prekonať hranicu spred pandémie.

TASR|17. jún 2024|09:00:02

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Slováci uprednostňujú letnú dovolenku doma: Väčšina sa s rozpočtom zmestí do 500 eur
Čítajte viac >

Očakáva to od tohtoročnej letnej sezóny organizácia na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel. Informovala o tom jej PR špecialistka Zuzana Eliášová.

„Očakávame, že trend narastajúceho počtu dovolenkárov na Slovensku bude pokračovať aj toto leto a predpokladáme, že prekonáme hranicu pred pandémiou. Pokiaľ ide o počet prenocovaní, ten bol podľa štatistického úradu od júna do septembra 2023 oproti roku predtým vyšší o 611-tisíc čo predstavuje takmer desaťpercentný nárast,“ priblížila riaditeľka Slovakia Travel, Ivana Vala Magátová.

Podľa Slovakia Travel jedna tretina z celkového počtu návštevníkov dovolenkuje na Slovensku práve v lete. Turisti, ktorí na Slovensku v minulosti strávili aspoň jednu noc v letnej sezóne, navštevovali najčastejšie Bratislavu, Vysoké Tatry, Košice, Štrbu, Demänovskú dolinu a Liptovský Mikuláš.

4-c4d9a581125b0d3e36e96fa6593615240e881aaa.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Veronika Mihaliková

Domáci turisti obľubujú napríklad aj Štúrovo, zahraniční návštevníci radi trávia čas tiež v Bešeňovej. „Dovolenkári majú v obľube návštevy našej metropoly či ďalších väčších miest, obľúbeným miestom na oddych sú kúpele. Slovensko má rôznorodú prírodu plnú farieb, pokoja a možností na šport či turistiku. Hovorí sa napríklad, že dva týždne pobytu v slovenských horách dajú človeku energiu na ďalšie tri mesiace,“ doplnila Vala Magátová.

Na Slovensku podľa Slovakia Travel možno využiť 15-tisíc kilometrov turistických chodníkov, možno tu tiež nájsť takmer 2-tisíc termálnych a minerálnych vôd. Na Slovensku je vyše 7-tisíc jaskýň, 180 stredovekých hradov a zrúcanín či deväť národných parkov. Zaujímavosťou je tiež vyše 40 drevených kostolov postavených bez jediného klinca, pritom osem z nich je zapísaných v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.


Súvisiaci článok
Rezort školstva podporí 1 570 maturantov: Štipendium môžu po novom získať aj študenti nedostatkových povolaní
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť