Streda 24. 07. 2024 07:38:15 | Meniny má Vladimír

Železničná spoločnosť Slovensko rozširuje projekt telových kamier aj do Žilinského kraja

Železničná spoločnosť Slovensko rozšírila projekt telových kamier pre vlakvedúcich aj do ďalších častí Slovenska.

TASR|16. jún 2024|18:00:21

Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Súvisiaci článok
Prieskum Inštitútu pre verejné otázky odhalil: Slováci vnímajú výhody umelej inteligencie, ale majú obavy
Čítajte viac >

Po západnom Slovensku dostali bezpečnostné kamery i vlakvedúci vo vlakoch v Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji, okolí Levíc i v Nitrianskom kraji. Informoval o tom hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, Dominik Drevický.

Projekt Železničná spoločnosť Slovensko spustila začiatkom mája, keď bolo na tratiach západného Slovenska nasadených 52 telových kamier pre vlakvedúcich. Od júna k nim pribudlo ďalších 180 kamier, ktoré môžu využívať sprievodcovia na východnom a strednom Slovensku.

„Zvyšné kamery budú v tretej etape zavedené v rámci ostatných lokalít. Cieľom projektu je ochrániť cestujúcich aj vlakový personál pred prípadnými konfliktnými situáciami a celkovo zvýšiť kvalitu cestovania vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko. Na bezpečnosti a pohodlí našich zamestnancov a cestujúcich nám skutočne záleží,“ priblížil generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko, Peter Helexa.

4-233ee6ec03ad20c81cca51f99fcf455124fd1f66.jpg Ilustračné foto. Zdroj: Teraz.sk/Adriána Pagáčová

Telová kamera už pomohla pri riešení útoku na vlakový personál Železničnej spoločnosti Slovensko. Drevický priblížil, že pri kontrole cestovných lístkov vo vlaku do Bratislavy bol vlakvedúci fyzicky napadnutý cestujúcim, ktorý následne z miesta utiekol. Incident však zachytila kamera na uniforme vlakvedúceho, záznam má k dispozícii železničná polícia, ktorá prípad prešetruje.

Železničná spoločnosť Slovensko nakúpila celkovo 420 telových kamier. Sú vybavené technológiou, ktorá umožňuje automatické uchovávanie obrazového materiálu z posledných 30 sekúnd pred aktiváciou nahrávania. Záznamy sa automaticky mažú, pokiaľ nie sú vlakvedúcim označené na uchovanie pre ďalšie vyšetrovanie. Nahrávanie môže vlakvedúci aktivovať aj manuálne. Prístup k nahratým údajom majú len poverené osoby, aj to len na žiadosť oprávnených orgánoch alebo ako dôkaz pri riešení sťažností cestujúcich, informoval Drevický.


Súvisiaci článok
Príspevok na pohreb by sa mohol zvýšiť: Návrh prišiel po 17 rokoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť