Pondelok 22. 07. 2024 15:51:45 | Meniny má Magdaléna

Prieskum Inštitútu pre verejné otázky odhalil: Slováci vnímajú výhody umelej inteligencie, ale majú obavy

Umelú inteligenciu vnímajú ľudia ako dobrého pomocníka pre zvýšenie efektívnosti a produktivity najmä v oblasti práce. Viacerí z nej však majú strach, až 26 percent opýtaných Slovákov sa obáva jej zneužitia človekom.

TASR|15. jún 2024|09:30:38

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Používatelia dronov, vnímajte zmeny v legislatíve. Poslanci schválili úpravy zákonov a povinností
Čítajte viac >

Za najväčšie nevýhody považujú šírenie hoaxov, dezinformácií, deepfake videa, zneužitie osobných údajov či hackerské útoky. Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, informuje TASR.

„Umelá inteligencia vyvoláva v ľuďoch strach a pocit ohrozenia,“ uviedol autor projektu a analytik Inštitútu pre verejné otázky, Marián Velšic. Druhou významnou nevýhodou AI je podľa respondentov ohrozenie trhu práce. Takmer pätina opýtaných (17 percent) tvrdí, že nasadenie AI pripraví mnohých ľudí o prácu alebo zásluhou nej zanikne množstvo profesií a povolaní.

Každý desiaty respondent uviedol v prieskume tiež riziko všeobecnej hrozby zo strany umelej inteligencie - zničenie civilizácie, teda keď AI nahradí a ovládne človeka, prípadne nejakým spôsobom človeku ublíži. K týmto respondentom možno navyše pridať ďalších šesť percent, ktorí považujú za jej najväčšiu nevýhodu stratu slobody, súkromia, manipuláciu, ovládanie či sledovanie ľudí, dodal Inštitút pre verejné otázky vo vyhlásení.

1066.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Umelá inteligencia je pomerne negatívne vnímaná v tých oblastiach, ktoré majú bezpečnostno-vojenský alebo politicko-mocenský charakter. Napríklad väčšiu škodlivosť ako užitočnosť AI v politike očakáva až 61 percent, v armáde 50 percent a v oblasti bezpečnosti 42 percent opýtaných Slovákov, doplnil Velšic.

Naopak, takmer 30 percent považuje za najväčšiu výhodu AI zvýšenie efektívnosti a produktivity najmä v oblasti práce. Napríklad tým, že šetrí čas, znižuje náklady, šetrí pracovnú silu, zjednodušuje výrobné procesy, nahradzuje človeka v automatizovaných či nebezpečných činnostiach.

Ďalšie výhody si ľudia spájajú najmä s vlastnosťami umelej inteligencie. Podľa 20 percent opýtaných je to rýchlosť AI - napríklad v rozhodovaní, riešení úloh či dostupnosti informácií. Desať percent vyzdvihuje presnosť a spoľahlivosť a deväť percent komplexnosť, variabilitu alebo flexibilitu umelej inteligencie.

Celoslovenský prieskum na vzorke 1 069 respondentov starších ako 14 rokov sa uskutočnil v apríli tohto roku. Realizoval ho Inštitút pre verejné otázky s podporou nadácie ESET. Inštitút pre verejné otázky je nezávislým centrom pre analýzy otázok verejnej politiky a transformačných procesov spoločnosti.


Súvisiaci článok
Výrobný závod Schaeffler Kysuce ukázal veľké srdce. Ich finančný dar ocenia v čadčianskej nemocnici
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť