Sobota 15. 06. 2024 23:27:23 | Meniny má Vít

Obchodníci, pozor! Prieskum ukázal, že až 69 % zákazníkov odíde, ak neakceptujete platby kartou

Počet obchodníkov, ktorí prijímajú bezhotovostné platby, dlhodobo rastie, no stále existujú miesta, kde nie je možné zaplatiť platobnou kartou.

TASR|26. máj 2024|17:30:02

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Šanca na záchranu životov sa zvyšuje: V apríli pribudlo do registra 90 nových externých defibrilátorov
Čítajte viac >

Slováci čoraz častejšie platia bezhotovostne. Viac ako polovica (56 %) transakcií na Slovensku sa uskutoční bezhotovostne. Rastie najmä popularita platieb pomocou mobilných telefónov alebo inteligentných hodiniek. Počet bezhotovostných platieb by bol ešte o 20 % vyšší, ak by zákazníci nenarážali na miesta, kde bezhotovostné platby neprijímajú. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Mastercard, ktorý každoročne mapuje trendy v oblasti bezhotovostného platenia na reprezentatívnej vzorke vyše 1 200 Slovákov.

Počet obchodníkov, ktorí prijímajú bezhotovostné platby, dlhodobo rastie, no stále existujú miesta, kde nie je možné zaplatiť platobnou kartou. Respondenti najčastejšie uviedli ako miesta, kde nemožno platiť bezhotovostne, najmä lekárske a zubné ordinácie (36 %), trhy (24 %) a nemocnice (24 %). Možnosť platiť kartou zákazníkom podľa prieskumu chýba napríklad aj na štátnych a obecných úradoch, polícii či v kaderníckych a kozmetických salónoch.

„Z najnovších údajov vyplýva, že až 69 percent ľudí od nákupu odradí, keď obchodník neponúka možnosť platby kartou. A 20 percent zákazníkov deklaruje, že u obchodníkov, ktorí neprijímajú platobné karty, minú menej peňazí,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Jana Lvová.

2149167274.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Záujem v uplynulých rokoch narástol o platby cez mobilný telefón či inteligentné hodinky. Vlani zaplatilo mobilom podľa prieskumu 45 % ľudí, v roku 2019 to bolo len 21 %. Dáta tiež ukázali, že v posledných rokoch rastie podiel ľudí, ktorí už fyzickú platobnú kartu vôbec nevyužívajú ani nevyžadujú. Mnohí ju však používajú ako zálohu v prípade, že nemôžu platiť prostredníctvom inteligentného zariadenia, prípadne pri ceste do zahraničia či v prípade, že budú musieť vybrať hotovosť z bankomatu.

„Platba v obchode alebo v reštaurácii je niečo, čo zákazník nechce príliš riešiť a potrebuje, aby bol celý proces hlavne rýchly, pohodlný a zároveň maximálne bezpečný. Práve platba kartou alebo nositeľnou elektronikou to všetko spĺňa. Obchodníci to vedia, čo potvrdzujú aj dáta z celého bankového trhu, podľa ktorých medziročne naďalej rastú počty a objemy bezhotovostných platieb, ale aj počet prevádzkovaných terminálov,“ priblížila Lvová.

Z prieskumu tiež vyplynulo, že dlhodobo najvyužívanejším typom platobných kariet sú na Slovensku debetné karty, ktoré sú najčastejšou platobnou metódou pre dvoch z troch ľudí. Často využívané sú aj kreditné karty.


Súvisiaci článok
Vyučovanie budúcnosti na Základnej škole Karpatská v Žiline. Takúto triedu ste ešte nevideli
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť