Nedeľa 16. 06. 2024 10:42:57 | Meniny má Blanka, Bianka

Zdravotne znevýhodnení dostanú na Orave pomocnú ruku. Otvorili tam pomocné centrum

Nové regionálne Centrum včasnej pomoci pre ľudí so zdravotným znevýhodnením otvorili v stredu 22. mája 2024 v budove Mestského úradu v Dolnom Kubíne. Doplnili tak sedmičku fungujúcich centier v Žiline, Trenčíne, Kováčovej, Piešťanoch, Bratislave, Košiciach a Prešove. Pre agentúru TASR to potvrdil Martin Buzna z dolnokubínskej radnice. Ide o súčasť projektu Sme si rovní II.

TASR|23. máj 2024|15:31:40

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž/Žilina SP21, zilina.sp21.sk a freepik.com

Súvisiaci článok
Most na Orave je v havarijnom stave. Je hrozbou, ale žilinská župa opravu odkladá
Čítajte viac >

Podľa primátora Dolného Kubína Jána Prílepka kancelária dokáže významne pomôcť ľuďom s rôznymi hendikepmi plnohodnotne sa zaradiť do pracovného, spoločenského či športového života. „Zároveň je tu aj priestor na úzku spoluprácu s novovzniknutým mestským sociálnym podnikom, ktorý sa bude zameriavať práve na zamestnávanie ľudí s rôznymi hendikepmi a znevýhodneniami," povedal.

Projekt pomoci je založený na metóde peer-to-peer support. Je to forma podpory, pri ktorej osoby s podobnými životnými skúsenosťami poskytujú emocionálnu, informačnú a praktickú pomoc iným. „V prípade projektu Sme si rovní II. osoby so zdravotným znevýhodnením pomáhajú iným osobám s hendikepom," vysvetlil manažér projektu Michal Hasara.

Predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš vyzdvihol, že výsledky projektu Sme si rovní, ktorý uskutočnili v minulých rokoch, jednoznačne potvrdili pozitívny vplyv tohto systému podpory. Ako doplnil štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš, usilujú sa prispieť k zlepšeniu kvality života pre hendikepovaných a zabezpečiť im rovnaké príležitosti ako ostatným. „Verím, že vďaka systematickým krokom zjednodušíme každodenný život zdravotne znevýhodnených a uľahčíme ich začlenenie do plnohodnotného života," podotkol Ondruš.

Projekt Sme si rovní II. má za cieľ pomôcť 1 100 zdravotne znevýhodneným ľuďom zapojeným do jeho aktivít, z čoho 300 by malo úspešne ukončiť intervenciu, teda nájsť pracovné uplatnenie alebo si udržať zamestnanie. Projekt budú do decembra 2026 realizovať na území celého Slovenska, vrátane Bratislavy. Celkovo majú klienti k dispozícii 40 vyškolených mentorov motivátorov a osem psychológov.


Súvisiaci článok
Lesný robotník utrpel na Orave vážne zranenia. Na mieste zasahoval aj vrtuľník
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť