Nedeľa 16. 06. 2024 06:40:44 | Meniny má Blanka, Bianka

Dva susedné kraje spojí nová cyklotrasa za šesť miliónov eur

Žilinský samosprávny kraj pripravuje výstavbu ďalšieho úseku Vážskej cyklomagistrály. Deväťkilometrový úsek povedie od Kotešovej neďaleko Bytče až po hranicu s Trenčianskym samosprávnym krajom. Na štvrtkovom tlačovom brífingu 16. mája o tom informovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Kraj bude investíciu za približne šesť miliónov eur financovať z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovensko-Česko.

TASR|16. máj 2024|12:33:13

Ilustračné foto. Zdroj: zilina.sp21.sk

Súvisiaci článok
Nový deväťkilometrový úsek cyklochodníka prepojí Žilinský kraj s Trenčianskym. Povedie až po Bytču
Čítajte viac >

Stavebné povolenie získal kraj po niekoľkých rokoch projektových príprav v januári tohto roka. „Monitorovací výbor nám schválil realizáciu projektu cyklotrasy v dĺžke približne deväť kilometrov. Pre cyklistov to bude znamenať, že reálne sa spoja dve okresné mestá v susedných krajoch, a to Bytča s Považskou Bystricou. Ak sa nám podarí uspieť aj v ďalšom pripravovanom projekte, potom sa cyklisti z Považskej Bystrice v budúcnosti dostanú bezpečne až do Žiliny," poznamenala Jurinová s tým, že TSK už má cyklotrasu z Považskej Bystrice po hranicu krajov hotovú.

Stavebne i finančne najnáročnejšími časťami stavby budú bezbariérové podjazdy pod cestnými mostami. „Jeden z mostov je v Bytči na ceste I/10 smerom k hranici s Českou republikou a druhý na ceste II/507 v Kotešovej. V oboch prípadoch je pripravené také riešenie, aby cyklisti nemuseli vychádzať na most a zostávali na cyklotrase. Technickou zaujímavosťou je aj vybudovanie cyklolávky ponad derivačný kanál v katastri obce Hvozdnica," priblížil podpredseda ŽSK Peter Weber.

On sám očakáva, že cyklisti budú môcť novú cyklospojnicu dvoch krajov využívať na jar roku 2026, vedúci oddelenia cyklodopravy a dopravných stavieb odboru dopravy ŽSK Peter Mráz je o niečo optimistickejší. „Odhadujeme, že do dvoch mesiacov by sme mohli spustiť verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby a počítame s tým, že ešte na jeseň začneme aj s realizáciou. Ak by sa na stavbe nevyskytovali žiadne závažnejšie problémy, tak termín dokončenia by mohol byť koncom budúceho roka," dodal Mráz.


Súvisiaci článok
Cyklochodník na Liptove plánujú rozšíriť o ďalší úsek: Trasa povedie ponad rieku Smrečianku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť