Krajský pamiatkový úrad v Žiline tieto informácie poskytol verejnosti na sociálnej sieti. „Kríž ako ústredný symbol Veľkej noci je neodmysliteľnou súčasťou striech kostolných veží. V prípade Žiliny má po niekoľko storočí ustálený tvar v dvojramennej podobe, ktorá súvisí s heraldickým znakom mesta. Najstarším zachovaným vrcholovým krížom v meste je kríž z Kaplnky Panny Márie Loretánskej na Starom cintoríne, ktorý pochádza z obdobia okolo roku 1710, kedy vzniká aj samotná stavba," uvádzajú odborníci z úradu.
Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina
Našli sa aj ďalšie klenoty
Kríž zo stredovekého Kostola svätého Štefana Kráľa pochádza z roku 1717 a je ukončený otočným kohútom.
Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina
Pri reštaurovaní fasád jezuitského Kostola Obrátenia svätého Pavla boli identifikované vročenia na oboch krížoch jeho veží – pôvodný z roku 1756, ktorý prežil dva požiare mesta a mladší z roku 1857.
Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina
„Kríž na veži Katedrály Najsvätejšej Trojice pochádza z roku 1888 a vyrobili ho pri obnove krovov kostola a jeho veží. Napriek určitej tvarovej rôznorodosti je pre historické vrcholové kríže v meste charakteristické trojlístkové ukončenie ramien a vlniace sa lúče vychádzajúce z miest ich kríženia. Pri obnovách a reštaurovaní jednotlivých sakrálnych objektov v posledných rokoch boli reštaurované aj ich vrcholové kríže s obnovou historického zlátenia," doplnil pamiatkový úrad.
Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť