Nedeľa 16. 06. 2024 17:09:21 | Meniny má Blanka, Bianka

Minister dopravy Jozef Ráž oznámil cenu výstavby úseku D1. Práce by si mali vyžiadať miliardu eur

Odhadovaná suma za výstavbu úseku diaľnice D1 Turany - Hubová sa pohybuje okolo miliardy eur. Uviedol to vo štvrtok po stretnutí so starostami z regiónov Liptova a Turca minister dopravy Jozef Ráž (Smeru-SD). Ide o poslednú nerozostavanú časť diaľnice D1 medzi Bratislavou a Košicami. Šéf rezortu dopravy zároveň dodal, že jedinou dnešnou možnou alternatívou výstavby tohto úseku je tunelový variant.

TASR|14. marec 2024|13:30:49

Ilustračné foto. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Súvisiaci článok
Nový zákon o strategických investíciách: Je potrebné dokončiť tunel Horelica a dostavať D3 na Kysuciach
Čítajte viac >

„Medzi miestnymi starostami naďalej nepanuje úplná zhoda v tom, ktorý variant výstavby sa javí ako lepší alebo výhodnejší. Z ôsmich obcí väčšina podporuje ten variant, ktorý máme dnes ďaleko lepšie rozpracovaný, a to tunelový. Dve obce, Krpeľany a Ratkovo, sú proti, boja sa straty podzemných vôd,“ vysvetlil minister. Tieto obce podali aj odvolanie voči výnimke z posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktorú udelil Okresný úrad v Žiline.

Momentálne je tak podľa Ráža na ťahu ministerstvo životného prostredia, sekcia vôd, ktorá bude rozhodovať o tom, či úrad v rozhodovaní nepochybil. „Po odvolacom konaní podáme žiadosť o vydanie územného rozhodnutia. V prípade, ak sa nám dovtedy podarí presadiť zákon o strategických investíciách, pôjdeme priamo do stavebného konania. Všetky dotknuté obce budú účastníkmi konania a môžu si v rámci neho uplatniť všetky potrebné kompenzačné opatrenia a vyvolané investície,“ priblížil šéf rezortu dopravy. Ubezpečil, že ministerstvo ďalej pokračuje v prípravných procesoch.

Okrem Krpelian a Ratkova vznieslo námietku aj ďalších päť účastníkov. Kedy by posledný úsek mohli začať stavať, nateraz podľa ministra nie je jasné. Zhodnotil však, že pôjde o mimoriadne drahý kus diaľnice.

Starosta Ratkova Rastislav Frkáň zhodnotil, že zo stretnutia s ministrom odchádza nespokojný. Nesúhlasí s tým, aby bola udelená výnimka. „Myslím si, že keď chcú riešiť tunel a vedia, že to má mať vplyv na vodu, majú to riešiť bez výnimky,“ poznamenal. Obávajú sa, že budú mať menej vody a bude nekvalitná. Za najvýhodnejší považujú povrchový variant. „Všetci nás obviňujú, že my, starostovia z Turca, predlžujeme výstavbu diaľnice, ale tak to nie je. My sa len bránime. Štát 15 rokov nekonal a teraz chcú za pol roka všetko vyriešiť cez výnimky. Nemyslím si, že je to správne,“ uzavrel.


Súvisiaci článok
Pripravte si veľkú dávku trpezlivosti. Polícia informuje o víkendovej uzávere frekventovanej cesty
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť