Nedeľa 19. 05. 2024 22:14:51 | Meniny má Gertrúda

Dajte si pozor na silný vietor. V Žilinskom kraji platia výstrahy pred víchricami

Na horách vo viacerých okresoch, najmä v Žilinskom kraji, treba v piatok počítať s víchricou. Slovenský hydrometeorologický ústav pre viaceré lokality vydal výstrahu prvého stupňa. Platí od piatka 23. februára 16:00 hodiny do soboty 24. februára 15:00 hodiny.

TASR|23. február 2024|08:45:05

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/František Iván

Súvisiaci článok
Uvidíme v najbližších dňoch ešte sneh? Meteorológovia dávajú šancu len hornatým územiam na severe
Čítajte viac >

Výstraha sa týka okresov Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Tvrdošín a Žilina. Platí tiež pre okresy Banská Bystrica, Brezno a Poprad.

Na strednom Slovensku sa v piatok očakáva aj dážď. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pre okresy Liptovský Mikuláš, Martin, Ružomberok, Turčianske Teplice, Žilina, Prievidza, Banská Bystrica a Brezno. Platí predbežne do soboty 12:00 hodiny.

V okresoch Michalovce a Trebišov platí výstraha druhého stupňa pred povodňami. Pre Ružomberok vydali prvostupňovú hydrologickú výstrahu.

shmu23224.png Zdroj: shmu.sk

Hrozia aj lavíny

Počasie v slovenských horách bude počas piatka ovplyvňovať zvlnený studený front, ktorý prinesie na mnohých miestach dážď a silný vietor. Hranica sneženia bude 1600 metrov nad morom. Platí mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

V Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh. A to predovšetkým na severozápadných, severovýchodných, severných a východných orientáciách vyšších polôh. Na takýchto miestach sa podľa Buliaka budú nachádzať nestabilné dosky a vankúše vetrom naviateho snehu, ktoré nebudú dostatočne zviazané s tvrdou podkladovou vrstvou.

„Uvoľnenie lavín bude možné predovšetkým na záveterných svahoch a žľaboch s veľkým sklonom. Na hrebeňoch najvyšších polôh silný štvrtkový vietor vytvoril mohutné preveje," priblížil Buliak.

Druhým lavínovým problémom od stredných polôh nižšie bude mokrý sneh, ktorý vplyvom oteplenia oťažie. Najnebezpečnejšie budú svahy s viditeľnými nátržami. „Na týchto miestach sa môžu počas dňa vyskytnúť aj samovoľné základové lavíny," dodal. Buliak upozornil, že vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom mokrý sneh. Pokrývka bude vplyvom dažďa premočená a oťažie.

Snehová pokrývka na horách je podľa HZS rôznorodá. V najnižších polohách sa už nenachádza súvislá vrstva snehu. Od stredných polôh vyššie silný vietor a snehové zrážky spôsobia, že na náveterných stranách pohorí bude povrch snehu tvrdý, miestami až ľadový. Na záveterných stranách najvyšších polôh sa budú nachádzať dosky a vankúše nestabilného snehu, na hrebeňoch preveje.


Súvisiaci článok
Turisti, pozor! V Tatrách platí druhý lavínový stupeň, očakáva sa aj slnečné počasie
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť