Piatok 22. 11. 2024 12:28:01 | Meniny má Cecília

Snúbenci smútia, poslanec sa hnevá: Mesto zrušilo sobáše vo Ville Nečas, nechce nikoho uprednostňovať

Mesto Žilina neumožňuje snúbencom zosobášiť sa v iných, ako mestských, alebo krajských objektoch, či priľahlých exteriéroch, bez schválenia matričného úradu. Verejne to kritizuje sobášiaci poslanec Ľubomír Bechný, ktorý mal oddávať snúbencov v záhrade Villy Nečas, avšak mesto im svadbu zrušilo. Hovorca mesta tvrdí, že nechce uprednostňovať len jeden podnikateľský subjekt. FOTO: Archív ĽB

Michal Filek|17. február 2022|13:38:37

Dohoda zrazu neplatila

„Začiatkom roka sa mi ako sobášiacemu poslancovi ozvali dvaja snúbenci. Boli veľmi rozčarovaní, mali dohodnutú svadbu v altánku pred Villou Nečas a mesto im ju zrušilo,“ hovorí Bechný.

Mesto má vyčlenené tri interiérové priestory. Hlavným je sobášna miestnosť na Starej radnici, potom sa sobáši v Rosenfeldovom paláci, ktorý patrí mestu Žilina a nakoniec v kaplnke Budatínskeho hradu, ktorý patrí Žilinskému samosprávnemu kraju. Exteriérové priestory boli vyhradené dva: Park Budatínskeho zámku a vonkajšie priestory pred kultúrnou pamiatkou známou ako Villa Nečas.

Snúbenci musia, pokiaľ chcú mať svadbu mimo Starej radnice, zaplatiť správny poplatok mestu. Ten je stanovený na 70 eur. Potom ešte poplatok inštitúcii v ktorej priestoroch chcú mať sobáš. V kaplnke zaplatia poplatok 100 eur, za vonkajšie priestory parku 300 eur. Považské múzeum v cene zabezpečuje aj istý servis: Donášku stoličiek, stolíka a pod. V prípade Villy Nečas to bolo bez poplatku, ale majiteľ podmieňoval následnú hostinu v jeho priestoroch.

IMG_4772Altanok-Villy-Necas.jpg Altánok pri Ville Nečas určený na sobášenie

Čoraz viac pod holý nebom

Vzhľadom na kovidové obmedzenia zaznamenáva mesto v poslednom čase zvýšený záujem o svadby pod holým nebom.

„Vonku je menšie riziko nákazy, môže sa zúčastniť viac ľudí a pod. Bolo obdobie, kedy sa mohlo na Starej radnici zúčastniť len 6 osôb, teda ženích, nevesta, dvaja svedkovia a… už nezostalo miesto ani pre oba páry rodičov. Spočiatku museli mať ak snúbenci rúška, prvú svadbu s obmedzením sobášil v Žiline 21 marca 2020 poslanec Dominik Hriník, matrikárka nedovolila snúbencom ani pri mladomanželskom bozku sňať rúško. Neskôr už mali snúbenci výnimku a mohli byť v sále bez rúška, či respirátora,“ glosuje Bechný.

Prečo však odrazu došlo k obmedzeniu jedného miesta? Teda Villy Nečas? Keď sa sobášiaci zaujímal, prečo toto miesto mesto snúbencom zakázalo, dozvedel sa, že to upravuje interná smernica. Keď si ju vyžiadal, nepochodil. Odmietli mu ju ukázať, hoci je poslanec.

Nakoniec mu ju vedúci odboru vnútornej organizácie mestského úradu Radoslav Machan ukázal. A zákaz odôvodnil tým, že mesto nechce privilegovať jedného súkromného podnikateľa na úkor ostatných.

Villa Nečas patrí známemu žilinskému podnikateľovi Jozefovi Antošíkovi a svadby sa tam konali niekedy od roku 2005, pričom podnikateľ na vlastné náklady realizoval prístrešok pre prípad nepriaznivého počasia.

„Po protestoch niektorých sobášiacich poslancov sa uskutočnila pod vedením primátora Petra Fiabáne 10. februára 2022 videokonferencia. Prítomní sobášiaci poslanci, matrikárky, pán Machan sa dohodli, že mesto nastaví podmienky, aby sa sobáše mohli konať aj v exteriérových priestoroch iných zariadení. Do úvahy prichádza napr. Bôrický park, ktorý je v majetku mesta v súčinnosti s reštauráciou Kamélia. Kritériom je zabezpečenie podmienok pre obsluhujúci personál (samostatná miestnosť na prípravu a kontrolu dokladov snúbencov a svedkov). A tiež dôstojnosť celého svadobného obradu. Od subjektov participujúcich na sobášnych aktoch sa bude očakávať celý servis zabezpečenia stoličiek, stolíka a ďalších potrebných náležitostí,“ glosuje poslanec.

A dovtedy, kým to mesto zariadi, mali mať snúbenci možnosť požiadať o výnimku. Ale pozor, smernica hovorí, že jej schválenie je výhradne na pracovníkoch matriky a že sa budú sobášne obrady konať výlučne v piatok a v nedeľu.

Novomanželský bozk s rúškami. FOTO: Archív ĽB

Bechný: Ľudom máme slúžiť, nie komplikovať život

„Som presvedčený, že ako zvolení poslanci máme ľuďom slúžiť a nehľadať dôvody, ako veci sťažiť a skomplikovať. To sa týka aj ústretovosti pri organizovaní tak významnej udalosti, ako je sobášny obrad. Verím, že sa čoskoro nájde riešenie k spokojnosti mesta, snúbencov i participujúcich organizácií. Exteriérové svadby sa konajú s participáciou súkromných subjektov aj v iných mestách, či obciach,“ uviedol Ľubomír Bechný.

O stanovisko a vysvetlenie vzniknutej situácie sme požiadali mesto Žilina. Hovorca Vladimír Miškovčík nám na úvod objasnil, že k úprave podmienok výkonu sobášov v prostredí mesta Žilina došlo z dôvodu absencie jednoznačných pravidiel, ktoré sú nevyhnutné, napríklad pre prípad vyrubenia správneho poplatku podľa zákona o správnych poplatkoch pri uzatvorení sobáša na inom ako určenom mieste alebo v iný ako určený čas.

„Ako úradná sobášna miestnosť je určená miestnosť v priestoroch Radnice mesta Žilina a ako ďalšie dve vhodné miesta sú určené Budatínsky zámok a park Budatínskeho zámku a Rosenfeldov palác. Oba priestory sú v správe subjektov verejného sektora (Považské múzeum a Mestské divadlo) a nie sú súkromným vlastníctvom určeným na podnikanie. V týchto priestoroch mesto v plnej miere dokáže garantovať slávnostný charakter obradu, tak ako to požaduje zákon a v súčasnej dobe aj požiadavky a štandardy vyplývajúce z hygienických predpisov,“ vysvetľuje hovorca.

Hovorca: Nechceme uprednostňovať jedného pred ostatnými

Podľa neho sa v predchádzajúcom období uzavretie manželstva konalo aj v priestoroch súkromného ubytovacieho a stravovacieho zariadenia Villa Nečas v Žiline, ktoré je súkromným majetkom s komerčným využitím. Takúto možnosť však vraj zrušili, aby predišli akýmkoľvek podozreniam, že mesto z pozície verejného subjektu zvýhodňuje jeden podnikateľský subjekt.

„Za ekonomické zvýhodnenie príjemcu pomoci považujeme fakt, že uzavretie sobáša priamo pri svadobnej sále vytvára pre jedného podnikateľa výhodu, ktorú neposkytujeme pravidelne aj ostatným podnikateľom. Tento subjekt zároveň prezentuje poskytovanie tejto služby ako automatické, pričom zo zákona neexistuje právny nárok na výkon sobášov na inom mieste ako je oficiálne určené. Pán poslanec Bechný potvrdzuje túto skutočnosť aj svojim konštatovaním, že poskytnutie priestorov je podmienené hostinou v týchto priestoroch,“ skonštatoval Miškovčík.

Bechný však nesúhlasí a tvrdí, že to, čo píše hovorca, nie je pravda

„Zrejme to celkom dobre nepochopil. Totiž vo Ville Nečas mali stanovený poplatok za sobáš vo výške 200 eur. Ale v prípade, že svadobnú hostinu novomanželia usporiadali u nich, odpustili im ho. Teda poplatok bol vo výške nula eur. Zatiaľ čo v parku Budatínskeho hradu vyberajú za sobáš poplatok 300 eur,“ skonštatoval na záver Bechný.


Súvisiaci článok
Mesto Žilina sa pridáva k protestu, Rosenfeldov palác zostane v tme
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť