Piatok 12. 07. 2024 23:04:24 | Meniny má Nina

Na horách buďte radšej obozretní. Pre oteplenie platí druhý stupeň lavínového nebezpečenstva

Pre všetky horstvá Slovenska je vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby s tým, že na horách sa výrazne oteplilo.

TASR|31. január 2024|15:00:11

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Horskí záchranári upozorňujú na zvýšené lavínové nebezpečenstvo
Čítajte viac >

„Nebezpečné sú útvary z vetrom previateho snehu na veľmi strmých svahoch orientovaných na východ až juhozápad. Teploty nad bodom mrazu spôsobujú riziko vzniku lavín z mokrého snehu, ktoré môžu byť uvoľnené najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení," priblížil Chlebovec.

Najnebezpečnejšie budú svahy južných orientácií s väčším množstvom naviateho snehu a s veľkým sklonom. Počas dňa sa podľa neho zrejme vyskytnú aj menšie samovoľné lavíny. Snehová pokrývka je na náveterných západných stranách vyfúkaná až na tvrdú podkladovú ľadovú vrstvu. Oteplenie zároveň spôsobuje sadanie vrchnej vrstvy snehovej pokrývky.

Chlebovec dodal, že vo štvrtok 1. februára je predpovedané ochladenie a sneženie s vetrom, lavínové nebezpečenstvo preto pravdepodobne vzrastie.


Súvisiaci článok
Na hory radšej zabudnite. V okrese Liptovský Mikuláš platí až tretí výstražný stupeň pred vetrom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť