„Rok odkazu štúrovcov je významnou príležitosťou na to, aby sme opätovne zhodnotili a pripomenuli si mimoriadny význam legendárnej štúrovskej generácie pre súčasnú slovenskú spoločnosť, a to na pozadí 200. výročia narodenia viacerých jej aktívnych príslušníkov. Zároveň je pre súčasnosť i naliehavú potrebu obrody politickej kultúry a občianskej statočnosti žiaduce analyzovať kľúčové činy, odvahu a odkaz štúrovskej generácie. Slovenskej mládeži je pritom potrebné priblížiť život a dielo štúrovcov zaujímavou formou, aby ich nevnímala len ako maturitnú otázku,“ zdôraznil predseda MS Marián Gešper.
Prvou osobnosťou, ktorú si Matica slovenská pripomína, je Ján Rotarides. Narodil sa 15. februára 1822 v dnešných Rykynčiciach v okrese Krupina. Pôsobil ako učiteľ, kultúrno-osvetový pracovník, básnik a národnobuditeľský aktivista. Odvážne upozorňoval na zlé sociálne, právne a národné postavenie Slovákov.
„Chceme oživiť pamiatku na Jána Rotaridesa, ktorý je v podstate už úplne zabudnutý, čo je v slovenskej spoločnosti smutná recidíva opakujúca sa aj pri iných odvážnych slovenských osobnostiach. Pritom s Jankom Kráľom medzi prvými z našich osobností odsúdili nespravodlivý a zotročujúci feudálny režim v Uhorsku. V Hontianskej stolici organizovali príbelskú vzburu, za čo boli väznení a mučení,“ dodal predseda MS.
Ján Rotarides sa do slovenských dejín zapísal ako najdlhšie väznený slovenský revolucionár. Príbelská vzbura sa radí medzi najvýznamnejšie udalosti štúrovského a hurbanovského Slovenského povstania rokov 1848 až 1849. Rotarides sa zúčastnil aj na Slovenskom národnom zhromaždení v Turčianskom Svätom Martine v roku 1861, ktoré dalo nový memorandový impulz slovenskej politike. Zomrel v roku 1900 v Drienove.
Spomienkovú slávnosť na Jána Rotaridesa s odhalením pamätnej tabule plánujú Matica slovenská, obec Rykynčice a evanjelický cirkevný zbor Cerovo usporiadať spoločne v Rykynčiciach po zlepšení pandemickej situácie. V znamení štúrovského odkazu sa budú niesť aj ďalšie výročia slovenských osobností. Okrem nich si počas roka ustanovizeň pripomenie osobnosti z iných období, matičné a národné výročia, ako aj udalosti vedúce k slovenskej demokratickej štátnosti.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť