Piatok 23. 02. 2024 14:15:42 | Meniny má Roman, Romana

V slovenských pohoriach platí mierne lavínové nebezpečenstvo

V slovenských pohoriach platí pre polohy nad 1700 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

TASR|28. november 2023|08:31:00

Ilustračné foto. Zdroj: hzs.sk

Súvisiaci článok
47-ročná vodička spôsobila dopravnú nehodu a z miesta odišla. Odmietla dychovú skúšku na alkohol aj vyšetrenie
Čítajte viac >

Upozornil, že kritické sú najmä záveterné svahy, žľaby a muldy, kde je vetrom previate väčšie množstvo snehu. „Pozor si treba dávať najmä v miestach, kde sa mení tvrdosť snehu, je citeľná vetrom naviata doska alebo sa objavujú znaky naviatej dosky - vlnky alebo nerovnomerne rozložená snehová pokrývka. V týchto miestach je možné uvoľniť lavínu aj pri malom dodatočnom zaťažení. Prípadne sa môžu objaviť menšie samovoľné lavíny, splazy alebo takzvané nátrže," uviedol.

Od rána sa očakáva príchod sneženia a mohlo by pribudnúť do 15 centimetrov nového snehu. „Prúdenie tentoraz príde od juhu až juhozápadu a nemalo by byť sprevádzané silným vetrom. To znamená, že sneh vďaka záporným teplotám zostane suchý a voľný. Lokálne sa však na niektorých svahoch nachádzajú vetrom naviate snehové dosky a vankúše, ktoré majú ich typické znaky," dodal Bešinský.


Súvisiaci článok
V Čadci horela drevená prístavba rodinného domu. Evakuovali 4 osoby a škodu odhadli na 50 000 eur
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť