Nedeľa 25. 02. 2024 05:06:34 | Meniny má Frederik, Frederika

V Západných Tatrách platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

V Západných Tatrách platí pre polohy nad 1700 metrov nad morom zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

TASR|27. november 2023|08:45:21

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Súvisiaci článok
Správa Národného parku Veľká Fatra vyčistila vežu kostola v Necpaloch, v ktorej žijú netopiere
Čítajte viac >

Upozornil, že nebezpečné sú najmä muldy a žľaby orientované na severovýchod, východ, juhovýchod až juh so sklonom nad 30 stupňov a aj svahy pod nimi. „Vetrom naviate vankúše a mäkké dosky z nového snehu sa môžu uvoľniť už pri malom dodatočnom mechanickom zaťažení, napríklad samostatným lyžiarom alebo snoubordistom. Možné je aj samovoľné uvoľnenie malých a stredných lavín, najmä tam, kde už pred posledným snežením bola súvislá snehová pokrývka,“ uviedol.

V Západných Tatrách pribudlo za poslednú periódu sneženia (piatok - sobota - nedeľa) miestami až 50 centimetrov nového snehu. „V chladnom severozápadnom prúdení počas týchto dní bola teplota vzduchu v rozmedzí mínus desať až mínus 15 stupňov Celzia. Nový sneh ostáva prachový a je intenzívne premiestňovaný silným vetrom, samozrejme, je tým nerovnomerne rozložený,“ doplnil Chlebovec.

Celková výška snehovej pokrývky nad hranicou lesa sa pohybuje od 40 do 130 centimetrov. „Na záveterných, prevažne na východ a juh orientovaných svahoch sa vetrom previaty nový sneh ukladá do vankúšov a mäkkých dosák, ktoré sú nebezpečné na strmých svahoch,“ zdôraznil Chlebovec.


Súvisiaci článok
Pozrite si Žilinský kraj z výšky. Objavíte tak kúzlo Trchovnice
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť