Štvrtok 13. 06. 2024 00:50:05 | Meniny má Anton

Na Galandových dňoch si pripomenuli 80. výročie detského oddelenia v Martine

Na celoslovenskej pediatrickej konferencii Galandove dni si tento týždeň pripomenuli aj 80. výročie vzniku detského oddelenia v Martine.

TASR|26. november 2023|17:00:17

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Univerzitná nemocnica Martin

Súvisiaci článok
Univerzitná nemocnica Martin ponúka liečbu závislosti od tabaku a nikotínu
Čítajte viac >

Podľa prednostu Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin a prezidenta podujatia Petra Bánovčina sa spája jeho vznik s veľmi ťažkým obdobím druhej svetovej vojny.

Detské oddelenie vzniklo podľa Zuzany Marčekovej z oddelenia marketingovej komunikácie Univerzitnej nemocnice v Martine v priestoroch piateho pavilónu, v ktorom je dnes klinika infektológie. „Práve na tento pavilón dopadla počas vojny bomba. Vojaci chceli údajne bombardovať železničnú stanicu, ale v tme sa pomýlili. O život prišiel prvý primár detského oddelenia Ľudovít Murtin, ktorý v tom čase robil vizitu,“ uviedla.

„Oddelenie sa začalo rozvíjať po vojne, pod vedením profesora Vladimíra Galandu, ktorý bol významnou osobnosťou slovenskej pediatrie,“ pripomenul Bánovčin.

Doplnil, že na 53. ročníku Galandových dní sa venovali mnohým oblastiam pediatrie. „Či už podľa pediatrických odborov, ako je imunológia, gastroenterológia, neurológia, nefrológia, pneumológia a iné. Rozoberali sme aj témy očkovania či skríningu v pediatrii,“ uviedol.

Galandove dni mali aj samostatnú sekciu prednášok zameraných na pediatrické ošetrovateľstvo, ktoré boli určené pre sestry v pediatrii. „V slovenskom zdravotníctve je sestier nedostatok. Aj takýmto spôsobom im chceme dať príležitosť, aby sa aktivovali a videli, že sa môžu vo svojej profesii rozvíjať,“ dodal Bánovčin.


Súvisiaci článok
V ružomberskej nemocnici začali chirurgovia používať O-rameno novej generácie. Na Slovensku sú len tri
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť