Sobota 24. 02. 2024 03:04:36 | Meniny má Matej

V Martine sa chystá jarmok, nebudú chýbať ľudoví výrobcovia ani komedianti

Jarmočnú atmosféru zažijú návštevníci Múzea slovenskej dediny a Slovenského národného múzea v Martine v nedeľu 1. októbra na Michalskom jarmoku. Podľa kultúrno-propagačnej manažérky SNM v Martine Mileny Kiripolskej na ňom predvedú remeselníci a ľudoví výrobcovia rôzne výrobné techniky.

TASR|27. september 2023|15:49:47

Zdroj: Facebook/Múzeum slovenskej dediny

Súvisiaci článok
V Námestove sa uskutoční Šimono-júdsky jarmok. Prídete sa pozrieť?
Čítajte viac >

Doplnila, že budú ponúkať napríklad drevené a prútené výrobky, hlinený riad, textilné produkty, šperky a hračky. „Z bohatej trhovej ponuky môžu návštevníkov zlákať medovníky, domáci kváskový chlieb a iné druhy koláčov alebo pečiva, medovina a ďalšie včelie produkty, bylinky či korenie,“ priblížila.

Pripomenula, že v minulosti nesmeli na jarmokoch chýbať kočovní komedianti a bábkari. „Návštevníkov bude zabávať divadielko Tyjátr, ktoré predvedie tradičné bábkové predstavenie Herkules alebo Dobytie pekla o 11:00 a 14:00. K prechádzke po jarmoku neodmysliteľne patrí aj melódia flašinetu jeho principála Ivana Gontka. Život v stredoveku priblížia členovia skupiny Kompánia z Turca. V ich podaní sa návštevníci oboznámia s vojenským výcvikom, historickými zbraňami, lukostreľbou, dobovým právom a trestami za jeho porušenie," uviedla.

Lektorka modrotlačových dielní Lucia Dovalová zasvätí záujemcov v rámci projektu Uč sa v múzeu! do tajov modrotlače, ktorej výrobu si budú môcť aj vyskúšať. „Oboznámia sa aj s technológiou farbenia modrotlače - postupmi tlačenia vzorov na látku s použitím špeciálnej krycej zmesi 'papu' a prípravou farbiacej indigovej zmesi 'kypy',“ dodala s tým, že kupovať a zjednávať môžu návštevníci na burze kníh a starožitností.


Súvisiaci článok
Žilinský kraj má talentovaných umelcov. Drotár Juraj Šerík získal významné ocenenia
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť