Piatok 17. 05. 2024 20:17:53 | Meniny má Gizela, Aneta

Najnavštevovanejšou lokalitou vo Veľkej Fatre je Gaderská dolina

Najnavštevovanejšou lokalitou Národného parku Veľká Fatra je počas celého týždňa Gaderská dolina. Správa NP Veľká Fatra o tom informovala po vyhodnotení augustového fyzického sčítavania turistov v Gaderskej a Ľubochnianskej doline. FOTO: Facebook/Andrea Kovaľovová Tarabová

TASR|19. september 2023|11:00:02


Súvisiaci článok
Začala sa výstavba nového multifunkčného športového centra v Žiline. Jeho dokončenie je naplánované na začiatok roka 2025
Čítajte viac >

V Gaderskej doline zaznamenali počas týždňového prieskumu v jednom smere 4779 turistov, pričom až 45 percent z nich využívalo bicykel, kolobežku či korčule. „Peší turisti sa v dotazníkoch vyjadrovali k obmedzeniu ich rýchlosti alebo navrhovali, vzhľadom na bezpečnosť návštevníkov, rozdelenie chodníka, ktorý vedie cez dolinu," uviedla Správa NP.

Do dotazníkového prieskumu sa zapojilo 1095 návštevníkov, väčšinou zo Slovenska. Z Českej republiky pochádzalo 14,63 percenta návštevníkov a 3,53 percenta pochádzalo z Kanady, USA, Ukrajiny, Španielska, Rakúska, Holandska, Ruska, Japonska, Talianska, Maďarska, Nemecka, Veľkej Británie a Poľska.

Priemerný vek návštevníkov bol 42 rokov, väčšina z nich prichádzala vo dvojiciach. „NP Veľká Fatra navštevuje viac ako dvakrát za rok 38,9 percenta opýtaných a 26,7 percenta respondentov ho navštívilo po prvý raz. Vzávislosti od lokality udávali jednodňovú turistiku, ktorá bola charakteristická najmä pre Gaderskú dolinu či trojdňovú a viacdňovú turistiku po hrebeni Veľkej Fatry," doplnila Správa NP.

Turistika bola hlavným zámerom návštevy NP pre 62,5 percenta opýtaných, 54,4 percenta spresnilo, že cieľom návštevy je relax v prírode. Možnosti cykloturistiky využilo 23,7 percenta respondentov, väčšina vypisovala dotazník v Gaderskej a Ľubochnianskej doline, dodala Správa NP.

Sčítanie turistov adotazníkový prieskum sa uskutočnil v rámci projektu Operačného programu Kvalita životného prostredia – Starostlivosť o územie v správe Národného parku Veľká Fatra.


Súvisiaci článok
Milujete chutné a kvalitné jedlo? Príďte vo štvrtok do Kysuckého Nového Mesta!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť