Sobota 15. 06. 2024 11:39:51 | Meniny má Vít

Fujaristi sa stretnú v Čičmanoch na podujatí Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!

Celoslovenské stretnutie fujaristov pod názvom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane! sa uskutoční od štvrtka 21. do nedele 24. septembra v Čičmanoch. TASR o tom informovalo Krajské kultúrne stredisko v Žiline. FOTO: Freepik.com

TASR|16. september 2023|15:00:16


Súvisiaci článok
Kde sa ešte uskutočnia hodové slávnosti v Žilinskom kraji? Nezmeškajte ich
Čítajte viac >

Návštevníci sa počas štyroch festivalových dní budú môcť zúčastniť na tvorivých dielňach. „Štvrtok 21. septembra a piatok 22. septembra bude zameraný na výrobu a hru na fujare pod vedením Matúša a Michala Fiľovcov. Lektori Miroslav Štefánik a Igor Dundek budú od piatka do nedele 24. septembra predvádzať proces výroby fujary trombity. Piatkové popoludnie pod názvom Spomienky a odkazy majstrov bude venované výrobcovi fujár a píšťal Alexandrovi Králikovi,“ uviedlo Krajské kultúrne stredisko.

V sobotnom programe vystúpia fujaristi zo Slovenska a zahraničia, FSk Poničan z Poník, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, Chlopi z Heľpy, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkár Juraj Krahulec, sólisti a gajdoši. „V nedeľu sa uskutoční slávnostná svätá omša venovaná nositeľom tradícií. Poobede sa v galaprograme predstavia fujaristi, FS Bystrina, Trombitáši FS Javorník z Lúk pod Makytou, FSk Lastovienka z Čičmian, heligonkári, gajdoši, Trombitáši FSk Hájiček Chrenovec Brusno a Martin Repáň,“ doplnilo Krajské kultúrne stredisko.

Autorom programov je majster ľudovej umeleckej výroby Michal Fiľo. Organizátormi podujatia sú Krajské kultúrne stredisko v Žiline, obec Čičmany a kaštieľ Čičmany. Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Žilinský samosprávny kraj a koná sa v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.


Súvisiaci článok
Remeselníkov vo Vlkolínci si počas leta pozrelo vyše 8 000 návštevníkov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť