Nedeľa 25. 02. 2024 04:25:18 | Meniny má Frederik, Frederika

Vírusová nálož koronavírusu v odpadových vodách stúpla aj v Žilinskom kraji

Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 33. kalendárnom týždni mierne stúpla vo všetkých krajoch. Vyplýva to z výsledkov monitoringu odpadových vôd Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Pripomína, že vírus zrušením plošných opatrení nezmizol, naďalej cirkuluje na celom svete a u ľudí vyvoláva ochorenie COVID-19. ILUSTRAČNÁ FOTO: Freepik.com

TASR|10. september 2023|19:31:19


Súvisiaci článok
Zomrela doktorka Mária Palúchová. V žilinskej nemocnici pracovala desaťročia
Čítajte viac >

Počas spomínaného obdobia sa vyšetrilo 16 vzoriek, jedna z toho bola negatívna. „V 14 vzorkách, čo je 87,5 percenta, došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných dvoch vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho pokles,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Nie je podľa úradu možné vylúčiť, že vírus bude spôsobovať ďalšie zvýšené krivky chorobnosti. „V tomto smere vo všeobecnosti očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, najmä v období tzv. chrípkovej sezóny, keď ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné vírusy, medzi ktoré patrí aj COVID-19,“ ozrejmila hovorkyňa úradu Daša Račková.

Ľudia by sa preto podľa Úradu verejného zdravotníctva mali pred ochorením chrániť na individuálnej úrovni. Preferuje zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia. Odporúča očkovanie, zvýšenú a dôslednú hygienu rúk, zachovávanie odstupu od ľudí s príznakmi ochorenia, nosenie rúška či respirátora v rizikových situáciách alebo vetranie preplnených priestorov. „V prípade výskytu príznakov ochorenia je dôležité nejsť do kolektívu, teda zostať doma a liečiť sa podľa pokynov lekára,“ dodal.


Súvisiaci článok
Neďaleko Tvrdošína chcú postaviť veternú elektráreň
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť