Pondelok 15. 07. 2024 09:25:59 | Meniny má Henrich

Obstarávanie na technológie nikto nenamietal. Tunel Višňové sprejazdnia do konca budúceho roku

Zdá sa že v ságe výstavby tunela Višňové konečne vidno svetlo na konci tunela. Verejné obstarávanie na dodávku technológií neúspešný uchádzač nenamietal a tak má víťaz, po podpise zmluvy, 1,5 roka na realizáciu. FOTO: NDS

Michal Filek|18. august 2023|13:02:55


Súvisiaci článok
Diaľničiari potvrdili, že vybrali zhotoviteľa technológií v tuneli Višňové. Ušetriť by mali milióny eur
Čítajte viac >

„Dovoľte, aby sme vás informovali, že v súvislosti s verejným obstarávaním na technologické vybavenie tunela Višňové nebola podaná námietka. Aktuálne začala plynúť lehota na poskytnutie súčinnosti úspešným uchádzačom pred podpisom zmluvy. O podpise zmluvy vás budeme informovať,“ oznámila dnes radostnú správu Eva Žgravčáková, hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti.

Predmetom zákazky bolo naprojektovanie a realizácia kompletného technologického vybavenia tunela Višňové a informačného systému diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Višňové – Dubná Skala, vrátane záručného servisu, v podmienkach žltého FIDIC-u.

Úspešným uchádzačom sa stala spoločnosť PPA Controll, a.s. s ponukou v hodnote 54 430 488 eur bez DPH, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola pôvodne na úrovni zhruba 71 miliónov eur.

Technológiu tunela a informačný systém úseku diaľnice zrealizuje spoločnosť za 550 dní a následne bude poskytovať záručný servis po dobu 8 rokov.

„Pri tvorbe hodnotiacich kritérií sme do značnej miery zohľadnili odporúčania analytikov Inštitútu dopravnej politiky a Útvaru hodnoty za peniaze. Cena teda nebola jediným kritériom súťaže, dôraz kládla NDS aj na záručnú dobu a na lehotu výstavby. NDS za účelom stanovenia nediskriminačných, transparentných a proporcionálnych súťažných podmienok využila aj prípravné trhové konzultácie,“ informuje Žgravčáková.

O tuneli

Tunel Višňové je súčasťou budovaného úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala, ktorý po dokončení ponúkne motoristom 13,5 km novej diaľnice. Samotný tunel tvorí viac než polovicu celej stavby, bude mať 7,5 km a pôjde tak o najdlhší tunel na Slovensku.

O stavbe

Úsek D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala je súčasťou plánovaného komplexného prepojenia dvoch metropol Slovenska – Bratislavy a Košíc. Úsek začína v križovatke Lietavská Lúčka, kde nadväzuje na predchádzajúci úsek diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka. Za križovatkou trasa diaľnice postupuje smerom na východ, pretína katastre obcí Porúbka, Rosina, Višňové až splynie s tunelom Višňové. Tunel prechádza popod vrch Hoblík a po viac ako siedmich kilometroch vyúsťuje v križovatke Dubná Skala a napojí sa na ďalšie pokračovanie D1.


Súvisiaci článok
VIDEO Dva roky "makajú" na stavbe tunela Višňové. Pozrite si vo videu, ako za tú dobu pokročili
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť