Nedeľa 14. 07. 2024 18:03:30 | Meniny má Kamil

Ružomberská radnica chce na cintorín nainštalovať elektrické ohradníky

Zásahový tím v utorok ráno odchytil ďalšieho medveďa, ktorý spôsoboval problémy na mestskom cintoríne v Ružomberku. Za asistencie veterinárneho lekára ho usmrtili. Je to už druhý jedinec tento mesiac. Ružomberský primátor, Ľubomír Kubáň, verí, že plánované opatrenia pomôžu väčšej bezpečnosti. ILUSTRAČNÉ FOTO: Freepik.com

TASR|27. jún 2023|15:45:22

Konkretizoval, že išlo o približne trojročného samca s hmotnosťou viac ako 70 kilogramov.

Podľa Kubáňa bude Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR naďalej monitorovať situáciu na cintorínoch v Ružomberku, v priľahlom Bielom Potoku aj vo Vlkolínci. „V spolupráci s odborníkmi plánujeme na cintoríne inštalovať aj elektrické ohradníky. Verím, že opatrenia pomôžu väčšej bezpečnosti a ochrane zdravia i majetku obyvateľov," dodal primátor.

347404876_240479668725494_8741824045197764432_n-2.jpg FOTO: Facebook/Ľubomír Kubáň - primátor mesta Ružomberok

Odchyt a eutanáziu jedinca TASR potvrdili aj z komunikačného odboru ŠOP. Dodali, že v najbližšej dobe nie je plánovaný ďalší odchyt. „Odchytové zariadenie však bude naďalej ponechané na cintoríne a situáciu s medveďmi bude zásahový tím monitorovať," skonštatovali štátni ochranári. Predpokladajú, že situácia na cintoríne sa upokojí.

Ochranári zistili začiatkom júna v areáli ružomberského mestského cintorína pohyb najmenej štyroch medveďov. Lákať ich tam má pravdepodobne prímes bravčového alebo hovädzieho loja vo sviečkach, ktoré konzumovali. Zásahový tím lokalitu monitoroval a snažil sa jedince odplašiť. V polovici júna odchytili a usmrtili samca s hmotnosťou 107 kilogramov.


Súvisiaci článok
V Ružomberku usmrtili ďalšieho problémového medveďa
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť