Štvrtok 13. 06. 2024 06:04:52 | Meniny má Anton

V Malej Fatre zmonitorujú počas víkendu veľké šelmy

Na území Národného parku (NP) Malá Fatra a jeho ochranného pásma sa počas víkendu uskutoční siedmy ročník zimného monitoringu veľkých šeliem. Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR Správa NP Malá Fatra ho organizuje s cieľom zisťovania výskytu a početnosti vlka dravého, rysa ostrovida a mačky divej. Informoval o tom odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR. FOTO: ŠOP SR

TASR|21. január 2022|19:44:11

Hlavný termín zimného monitoringu je stanovený na sobotu (22. 1.).

"Realizuje sa formou prechádzania vybraných úsekov za účelom hľadania a identifikácie pobytových znakov veľkých šeliem ako napríklad stopy, trus, korisť. Na monitoringu sa zúčastňujú dopredu nahlásení dobrovoľníci, ktorí majú rozdelené presné trasy, pokyny a formulár na zapisovanie znakov," uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.

Garant monitoringu, zoológ ŠOP SR Tomáš Flajs doplnil, že stav veľkých šeliem v ich kompetenčnom území monitorujú počas celého roka. "Jednodňový monitoring nám teda slúži najmä na potvrdenie reálne zistených stavov populácií jednotlivých druhov. Tento rok sa prihlásilo 140 ľudí, s ktorými budeme spoločne monitorovať približne 50 trás v celkovej dĺžke takmer 400 kilometrov," priblížil.

Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnej populácii, teda orientačný počet zvierat, miesta prechodov a migračné trasy, druh koristi či zdravotný stav šeliem. Na monitoringu sa okrem zamestnancov ŠOP SR podieľajú aj mnohí dobrovoľníci.

"Pri tejto aktivite sme požiadali o súčinnosť aj miestne poľovné združenia, s ktorými dlhodobo spolupracujeme a sme radi, že mnohé z nich potvrdili účasť," dodal riaditeľ Správy NP Malá Fatra Michal Kalaš.

Prvý ročník zimného monitoringu v Malej Fatre sa uskutočnil v roku 2016. Odvtedy sa pravidelne spájal aj s odbornými prednáškami a seminármi, ktoré mali výbornú odozvu medzi účastníkmi.

Z dôvodu pokračujúcej nepriaznivej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 sa však táto časť neuskutoční. Na zimný monitoring bude v lete 2022 nadväzovať aj pravidelná trojdňová letná stacionárna verzia, zameraná predovšetkým na priame pozorovanie medveďa hnedého, uzavrel odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR.


Súvisiaci článok
Územie Malej Fatry je národným parkom už 34 rokov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť