Sobota 24. 02. 2024 11:15:55 | Meniny má Matej

100 stavieb Žilinského kraja: Oravský hrad v Oravskom Podzámku (FOTOGALÉRIA)

Vedeli ste, že na Oravskom hrade sa nachádza až 754 schodov, ktoré vedú do 155 miestností v rámci troch okruhov? Foto: Michal Pišný

Juliana Krčulová|10. jún 2023|12:00:04


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Slovenské národné múzeum – Múzeá v Martine (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Oravský hrad, vybudovaný na skale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku ako „orlie hniezdo“, sa označuje za jednu z najväčších turistických atrakcií severného Slovenska.

Z dostupných literárnych prameňov sa dozvedáme, že hrad začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241.

„Z pôvodne malej pevnosti z 13. storočia vznikol v priebehu nasledujúcich storočí rozsiahly hradný areál, ktorý má dnes 155 miestností. V minulosti bol župným hradom a sídlom Oravského hradného panstva. Patrila mu takmer celá Orava. Budovy a interiér hradu nesú črty románskeho slohu, gotiky, renesancie, baroka i moderných slohov. Hrad je totiž stále živý komplex, ktorého vývoj sa dodnes nezastavil,“ uviedli zástupcovia Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava na oficiálnom webe.

OM.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

OM 2.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Ďalej priblížili, že Oravský hrad tvorí rad budov sledujúcich tvar hradného vrchu a brala. V roku 1556 sa podľa ich slov dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Svoju dnešnú podobu dostal Oravský hrad v roku 1611.

„Po vymretí Thurzovcov mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne,“ informovali zástupcovia múzea.

OM 3.jpg Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

OM 4.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Dnes hradný areál tvorí pozoruhodný komplex Dolného, Stredného a Horného hradu s palácmi, opevnením a vežami. Návštevníkov rovnako zaujme prepojenie troch vstupných brán s tunelom, pod ktorým sa nachádzajú podzemné chodby.

„V priestoroch Oravského hradu sa nachádza niekoľko expozícií. V najstarších priestoroch Horného hradu – v Citadele – je inštalovaná archeologická expozícia a Médiatéka, ktorá mapuje audiovizuálne diela, ktoré sa natočili na Oravskom hrade. Zaujímavou súčasťou prehliadky sú etnografická a prírodovedná expozícia. Historickú expozíciu tvorí systém stredovekých a renesančných stavieb hradu a ich dobové zariadenie. Návštevníkov upúta Kaplnka sv. Michala a Klenotnica Oravského hradu, ktoré sú situované v priestoroch Dolného hradu,“ ozrejmili zástupcovia Oravského múzea Pavla Országha Hviezdoslava na oficiálnom webe.

OM 5.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

OM 6.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Veľmi obľúbené sú podľa ich slov aj nočné prehliadky Oravského hradu počas hlavnej turistickej sezóny, spestrené divadelnými predstaveniami a strašidelnými výjavmi.

Na Oravskom hrade sa po prvýkrát natáčal čiernobiely nemý film Drakula – Upír Nosferatu, ktorý natáčal nemecký filmový štáb v roku 1922. Hrad sa objavil aj v ďalších rozprávkach a filmoch, ako napríklad Adam Šangala, Kráľ Drozdia brada, Princezná a žobrák, Cárov emisár, Sokoliar Tomáš, Láska na vlásku, Drakula pre spoločnosť Netflix, rovnako sa na Oravskom hrade natáčali niektoré časti 5. série seriálu Van Helsing a nezabúdajme ani na kultový film Dračie srdce z roku 1998.

Filmárov aj v tomto roku zlákalo čaro Oravského hradu. Zástupcovia múzea informovali, že hrad bude od pondelka 19. do stredy 21. júna pre verejnosť z dôvodu filmovania zatvorený.

OM 7.png Foto: Oravské múzeum Pavla Országha Hviezdoslava

Michal Pišný 2.jpg Foto: Michal Pišný

Michal Pišný 3.jpg Foto: Michal Pišný

Michal Pišný 4.jpg Foto: Michal Pišný

Michal Pišný 5.jpg Foto: Michal Pišný


Súvisiaci článok
100 stavieb Žilinského kraja: Paľova búda v Žiline (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť