Pondelok 27. 05. 2024 15:09:42 | Meniny má Iveta

Primátor mesta Ružomberok poslal ministrovi životného prostredia Slovenska otvorený list ohľadom (ne)riešenia problémov s medveďmi

Primátor mesta Ružomberok, Ľubomír Kubáň, poslal otvorený list ministrovi životného prostredia SR ohľadom problémov s výskytom medveďa hnedého v Ružomberku. Uverejňujeme ho v plnom znení. Zdroj: Vladimír Miškovčík, hovorca primátora mesta Ružomberok Ilustračné foto: Freepik.com

Tlačová správa|7. jún 2023|15:45:58


Súvisiaci článok
Cintorínu v Ružomberku sa ráno a večer radšej vyhnite. Plienia ho štyri medvede
Čítajte viac >

„Vážený pán minister, píšem Vám z Ružomberka, kde posledné dni riešime dennodenné problémy s výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských obydlí. Od uplynulého týždňa navštevuje viacero medveďov náš Mestský cintorín, kde devastujú hroby, ničia na nich ozdoby, konzumujú sviečky, pričom rozbíjajú svietniky. Niektoré hroby sú poliate voskom, v ich okolí sa váľa trus, vznikajú škody na majetku, každý deň nám nájomníci hrobových miest hlásia nové škody. Je len otázkou času, kedy môže dôjsť k stretu medveďa s človekom.

Po zistení výskytu medveďa sme urobili všetky potrebné kroky, aby sme ako samospráva situáciu riešili z dôvodu ochrany zdravia a majetku občanov. Do mesta sme zavolali Zásahový tím pre medveďa hnedého „Západ“, určili sme otváracie hodiny cintorína, pričom sa na noc zatvára, medializovali sme odporúčania zásahového tímu o nepoužívaní sviec do odvolania, posilnili sme na mieste hliadky mestskej polície, aby sa zvýšila ochrana obyvateľov.

Žiaľ, skúsenosť posledných dní ukazuje, že všetky opatrenia sú neúčinné a problém s medveďom a jeho prítomnosťou na cintoríne eskaluje. Zásahový tím priznal, že v okolí sa nachádza aj viac ako štyri kusy medveďov (dospelý jedinec, medvedica s dvomi mladými), ktoré pôvodne identifikovali ako škodcov. Medvede sú v súčasnosti plašené akustickou formou prostredníctvom plynovej pištole. Otázkou ale je účinnosť tohto riešenia, keďže výskyt medveďa registrujeme aj v ďalších častiach intravilánu nášho mesta, napríklad v turisticky obľúbenej Hrabovskej doline, ale aj na okraji sídliska Klačno. Ide pravdepodobne o tých istých jedincov, ktorých momentálne plašíme a vyháňame z cintorína a ktoré sa postupom času stali synantropnými. Vážený pán minister, dolný Liptov, a všeobecne región Liptov, je známy svojim cestovným ruchom. Ročne nás navštívia tisícky turistov, ktorí k nám chodia za odpočinkom a relaxom. Nachádzajú ich práve v našej prírode a horách. Letná sezóna čoskoro začne a my do nej nechceme vstúpiť ako mesto s množstvom medveďov, ktoré sa voľne potulujú vedľa ľudských obydlí. Mesto, kde je nebezpečné sa pohybovať po horách.

Žiaľ, možnosti samosprávy sú pri riešení uvedených problémov značne limitované. Preto Vás chcem v mene obyvateľov mesta Ružomberok a všetkých, ktorí si u nás plánujú dovolenku alebo Liptov tento rok navštívia, požiadať o neodkladné a definitívne riešenie s výskytom medveďa hnedého.

Uvedomujem si hranice, ktoré stanovuje európsky legislatívny priestor v ochrane medveďa hnedého, no nad všeobecnou ochranou medveďa by mala byť ochrana života ľudí. Denne prijímam sťažnosti obyvateľov na situáciu na cintoríne, registrujem a plne podporujem vznikajúcu petíciu za to, aby sa tento problém v Ružomberku riešil, no vyriešený bude len, ak sa podniknú kroky na úplnú elimináciu problémových jedincov medveďa hnedého.

Zároveň dávam do pozornosti neúnosnú situáciu aj v iných regiónoch SR. Verím, že Vaše ministerstvo a ďalšie príslušné orgány si ju uvedomujú a že iniciujú podanie žiadosti o výnimku na regulačný odstrel medveďa v celej SR u kompetentných úradov EÚ, a to tak, ako to už urobili niektoré iné členské krajiny.

Vážený pán minister, verím, že pri riešení našich problémov nám dokáže byť ministerstvo nápomocné a spoločne nájdeme riešenie. Úprimne Vás žiadam, aby sme neostali len pri písaní listov. S úctou, JUDr. Ľubomír Kubáň, primátor Mesta Ružomberok."


Súvisiaci článok
Mestská polícia v Ružomberku posilňuje hliadky kvôli medveďom
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť