Pondelok 15. 07. 2024 01:08:03 | Meniny má Henrich

Zdravotná starostlivosť pre deti a dorast v Liptovskom Hrádku bude zabezpečená, tvrdí župa

Zdravotná starostlivosť pre evidovaných pacientov zo všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Liptovskom Hrádku bude zabezpečená. Informáciu poskytla hovorkyňa žilinskej župy Eva Lacová. ILUSTRAČNÉ FOTO: pixabay.com

Tlačová správa|2. jún 2023|11:29:02

Žilinský samosprávny kraj rieši zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre evidovaných pacientov zo všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Liptovskom Hrádku z dôvodu odchodu detskej lekárky na dôchodok a nezáujmu mladých lekárov o prevzatie praxe, zriadením už druhej všeobecnej ambulancie pre deti a dorast v Liptovskej nemocnici s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši, ktorej je zriaďovateľom. Táto ambulancia je funkčná od 1. júna 2023.

ŽSK opakovane rieši zabezpečenie dostupnej a kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre obyvateľov Žilinského kraja v oblastiach, kde všeobecní lekári pre dospelých i lekári pre deti a dorast v dôchodkovom veku ukončujú svoju ambulantnú prax. Kraj sa preto rozhodol vyjsť obyvateľom v ústrety a ambulancie otvára pri svojich zdravotníckych zariadeniach (nemocniciach). V súčasnosti je dopyt aj po špecializovaných ambulanciách, preto tam, kde sú pri nemocniciach dostatočné kapacity, zriaďuje kraj aj špecializované ambulancie.

„Zo strany mladých lekárov bohužiaľ nie je záujem o prevádzkovanie ambulancií nielen v odľahlých obciach, ale už ani v menších mestách (ako napr. Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Krásno nad Kysucou, Turčianske Teplice, Liptovský Hrádok). ŽSK eviduje postupné „zanikanie“ všeobecných ambulancií predovšetkým v odľahlých lokalitách. Nastáva neregulovaná centralizácia poskytovania zdravotnej starostlivosti, kedy ľudia za starostlivosťou dochádzajú do vzdialenejších miest a regiónov. Preto si vážime každého lekára v dôchodkovom veku, ktorí už pred odchodom na dôchodok systematicky spolupracuje s mladých lekárom, ktorému plánuje odovzdať svoju prax a aktívne im pomáhame pri tomto prechode,“ vysvetlila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

ŽSK motivuje a finančne podporuje mladých lekárov prostredníctvom schváleného stabilizačného projektu pre mladých lekárov pracujúcich v zdravotníckych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK (ako príspevok ku mzde pre absolventov, návrat do rodiska, adaptačná jazyková príprava, mentorský príspevok, vstupná náborová jednorazová dotácia, celoživotné vzdelávanie) V roku 2019 sa podarilo poskytnutím jednorazovej dotácie v rámci stabilizácie siete poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti zastabilizovať 6 nových ambulancií.

Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo od roku 2014 systém vzdelávania všeobecných lekárov a pediatrov v rámci rezidentského programu pre privátnu prax, na ktorom participuje cez svoje nemocnice aj kraj. Aktuálne je v rezidentskom programe 29 lekárov pre pediatriu a 21 pre všeobecné lekárstvo, ktorí sa pripravujú v nemocniciach a ambulanciách v rámci kraja.

Zo strany Ministerstva zdravotníctva SR bola v septembri 2022 spustená výzva vo forme podpory pre novovznikajúce ambulancie všeobecnej ambulantnej starostlivosti, s finančným príspevkom na zriadenie všeobecnej ambulancie pre dospelých a pre deti a dorast v nedostatkových okresoch, čím sú vytvorené podporné mechanizmy a motivačné prostriedky pre zvýhodnenie platieb pre ambulanciu lekára v odľahlých regiónoch. V ŽSK sa do výzvy zapojili len 2 lekári.

„Evidentne tak motivačné, finančné a iné benefity od samosprávy či jednorazová dotácia od Ministerstva zdravotníctva na systematické riešenie situácie nepostačujú. Riešením by bola štátom riadená regulácia na celoštátnej úrovni, ale aj financovanie ambulancií tak, aby dokázali konkurovať platom lekárov v nemocniciach. Na to je však potrebná zmena legislatívy, súčinnosť štátu a kompetentných orgánov,“ dodáva Pekarčíková.

Obrázok1.png


Súvisiaci článok
Detské pohotovosti v Námestove a Ružomberku skončia o rok. Dovtedy budú otvorené len do ôsmej
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť