Piatok 22. 09. 2023 23:58:16 | Meniny má Móric

Lekári martinskej nemocnice vďaka špeciálnej operácii zachránili už osem novorodencov s vývojovými vadami na pažeráku

Klinika detskej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin a JLF začala vývojové vady na pažeráku operovať už pred piatimi rokmi miniinvazívne. Foto: UNM

Juliana Krčulová|29. máj 2023|12:18:15


Súvisiaci článok
Dasty utrpel devastačné zranenie sánky po strete so snežným skútrom. Dnes je z neho už vyliečený pacient (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zástupcovia Univerzitnej nemocnice Martin na svojom oficiálnom webe informovali o príbehu Violky, ktorá sa narodila s vrodenou vývojovou chybou, a to s nezrasteným pažerákom. Horná časť orgánu podľa ich slov končila slepo a dolná bola spojená s dýchacími cestami. Aby dievčatko prežilo a bolo schopné prijímať potravu, muselo okamžite druhý deň po narodení podstúpiť operáciu.

„Nebyť lekárov z tejto kliniky, malá by neprežila. Jej stav bol komplikovaný, operácia bola akútna. Lekári martinskej nemocnice to zvládli výborne. Bola to náročná operácia, vďaka ktorej dnes dcérka žije normálny kvalitný život,“ povedala Ivana Panáková, mama malej pacientky, počas lekárskej kontroly v ambulancii Kliniky detskej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin a JLF UK.

Ako ďalej dodala, od operácie uplynuli už tri roky, dievčatko nemá žiadne komplikácie a navyše vďaka špeciálnej metóde jej na tele zostali len tri malé jazvy, ktoré takmer nevidieť.

img_20230406_093303.jpg

Klinika detskej chirurgie UNM a JLF začala vývojové vady na pažeráku už pred piatimi rokmi operovať miniinvazívne.

„Torakoskopicky, teda pomocou troch malých otvorov, cez ktoré sa zavádza kamera a dva pracovné porty. Dolnú časť pažeráka oddelíme od dýchacích ciest a spojíme ju s hornou časťou. Komplikácie po operácii sú minimálne a ľahšia je aj samotná rekonvalescencia po zákroku,“ vysvetlil prednosta kliniky MUDr. Marián Molnár, PhD., MBA.

Ako ďalej doplnil, výhodou endoskopickej operačnej metódy je, že chirurg sa k pažeráku dostaneme oveľa jednoduchšie, keďže orgán má veľmi komplikovaný prístup.

Takéto operácie vývojových vád na pažeráku sa podľa slov zástupcov martinskej nemocnice v minulosti robili takzvanou otvorenou metódou – otvorom na hrudníku, po ktorom ostávala veľká jazva. Klinika detskej chirurgie UNM zaviedla miniinvazívnu operáciu nezrasteného pažeráka u detí ako prvé pracovisko na Slovensku a v Čechách. Doteraz takto odoperovali osem malých pacientov, keďže ide o veľmi raritnú diagnózu. „Treba si uvedomiť, že operujeme maličkých novorodencov - 1 až 2 dni po narodení. Posledný prípad sme mali v novembri 2022, kedy sme mali predčasne narodené dieťatko s váhou 1300 gramov. Aj takéto nízke pôrodné váhy sme schopní odoperovať torakoskopicky,“ upozornil detský chirurg MUDr. Marián.

img_20230406_093549.jpg

Operatéri pracujú s nástrojmi, ktoré patria medzi najmenšie inštrumenária na svete.

„To nám umožňuje operovať aj malinkých novorodencov. Žiadne iné pracovisko v Čechách ani na Slovensku takéto nástroje nemá,“ vyzdvihol Molnár.

Prednosta Kliniky detskej chirurgie verí, že Univerzitná nemocnica Martin si zachová status koncovej nemocnice.

„Všetky výkony, ktoré robíme sú zaradené do IV. kategórie. Snažíme sa zavádzať inovatívnu liečbu, naši lekári absolvujú školenia v zahraničí, do vybavenia kliniky sme investovali peniaze, ktoré dostávame cez 2% z daní alebo vďaka darovacím zmluvám,“ uzavrel Marián Molnár na oficiálnom webe Univerzitnej nemocnice Martin.

vlavo_pred_vpravo_po_operacii_pazeraka.jpg Na fotografii vľavo pred operáciou a vpravo po operácii pažeráka


Súvisiaci článok
Doktor Pavol Lukášek školí mladých lekárov a sestry už 25 rokov
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť