Výstava o kaligrafii je vlastne výstavou o krasopise. Predstavuje ho tak, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. V prvej časti výstavy sa návštevníci dozvedia o písme, jeho histórii a podobách tak, ako sa v priebehu času vyvíjalo a šírilo. V druhej časti objavia čarovný svet Maľovanej abecedy od Jána Smreka.
V ďalšej časti sa ocitnú v „krajine pisárov“ – navštívia stredoveký kláštor, púštny stan arabského šejka i pagodu čínskeho pisára. V interaktívnom ateliéri sa oboznámia nielen s abecedou, ale aj s azbukou, švabachom či Braillovým písmom a egyptskými hieroglyfmi. Nakoniec na nich za písmenkovým tunelom čaká svetelné prekvapenie, kde môžu z tieňohry prečítať známe verše. Rola stredovekého mnícha alebo čínskeho pisára nadchne deti a ani si pritom neuvedomia, že trénujú písanie. Výstava je hravou formou prepojená aj s ľúbostnou korešpondenciou palatína Juraja Turza a jeho manželky Alžbety Czoborovej.
Pre dospelých predstavuje kaligrafia originálny spôsob relaxu a možnosť, ako opäť získať úhľadný krasopis. Niektorí si určite zaspomínajú na časy zo školských lavíc, ktoré im priblížia zbierkové predmety 20. storočia Považského múzea.
„Táto výstava nás oslovila z viacerých dôvodov. V prvom rade to bola téma písma a jeho vzniku, čo je z historického hľadiska pre múzeum veľmi zaujímavé. Interaktívne spracovanie určite osloví všetky vekové kategórie. Navyše, písmo úzko súvisí s ľúbostnou korešpondenciou, písanou v čase renesancie medzi palatínom Jurajom Turzom a jeho manželkou Alžbetou. Návštevníci si budú môcť sami vyskúšať rôzne typy písma a porovnať si jeho vývoj až po súčasnosť. Dúfame, že aj táto výstava bude mať veľký úspech a srdečne všetkých pozývame,“ doplnila správkyňa Andrea Turčáková. Originálna výstava bude v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči prístupná od 16. mája do 29. októbra.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť