Diecézna charita Žilina a Slovenská katolícka charita informovali, že Slovensko navštívili zástupcovia charít zo Spojených štátov a Európy. Pozreli si jedinečný projekt, ktorý pomohli vybudovať a naďalej ho podporujú. V pondelok 24. apríla sa v Bratislave uskutočnilo Medzinárodné stretnutie charít, ktoré pokračuje dnes v Žiline.
„Práve v Žiline zriadila Diecézna charita Žilina jedno z 24 centier podpory na pomoc najmä odídencom z Ukrajiny. Slovenská katolícka charita týmto spôsobom ďakuje tým, ktorí finančne prispeli na otvorenie a fungovanie centier podpory. Výška pomoci dosiahla 3 milióny eur a vďaka tomu pomohla charita 46-tisíc odídencom z Ukrajiny. Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová,“ informovali Zdenka Lukáčiková z Diecéznej charity Žilina a Monika Domeniková zo Slovenskej katolíckej charity.
Okrem riaditeľov a predstaviteľov arcidiecéznych a diecéznych charít na Slovensku sa na podujatí podľa dostupných informácií zúčastnili charity z Catholic Relief Services zo Spojených štátov a tiež charity z Kanady, Nemecka, Belgicka, Rakúska, Talianska. Pozvanie prijali aj predstavitelia z medzinárodnej siete charít Caritas Internationalis a Caritas Európa.
Foto: Facebook / Caritas Slovakia - Slovenská katolícka charita
„Po prvom dni návštevy v Bratislave si vybrali za cieľ Centrum podpory v Žiline, ktorý prevádzkuje diecézna charita. Už samotný spôsob pricestovania zahraničnej delegácie na návštevu Žiliny vlakom je nevšedný a veľavravný. Diecézna charita Žilina pripravila pre hostí interaktívnu hru, bonusom je nadobudnutie osobnej skúsenosti, na vlastnej koži si vyskúšať, čím všetkým si prechádzali mnohí odídenci z Ukrajiny, ktorí sa ocitli na železničnej stanici a nevedeli, čo ich čaká ďalej. Naši hostia s mapkou v ruke, ktorá musí chvíľami postačiť ako navigácia do Centra podpory s ďalším prekvapením. Takýto program sa samozrejme nezaobíde bez tradičných ukrajinských jedál,“ priblížili Lukáčiková a Domeniková.
„Stretnutie zahraničných charít je poďakovaním za možnosť prevádzkovať charitné centrá podpory a pomáhať v nich konkrétnym ľuďom, ktorých postihol konflikt na Ukrajine. Pozvaným darcom sa podarilo vyzbierať peniaze od bežných ľudí. Znamená to, že jednotlivci po celom svete tak podporili odídencov na Slovensku. Aj preto mohla charita zrealizovať rozsiahlu celonárodnú sieť centier podpory, v ktorých pomáha odídencom,“ povedal generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, Miroslav Dzurech.
Centrá podpory sa podarilo otvoriť a prevádzkovať vďaka projektu Emergency appeal, v ktorom ide o okamžitú pomoc určenú na zmiernenie dopadov humanitárnych kríz a katastrof vo svete.
„Predstavitelia zahraničných charít boli od začiatku konfliktu na Ukrajine presvedčení, že naša práca dáva zmysel. Hmotnú pomoc totiž realizovali viaceré organizácie, my sme sa okrem toho zamerali aj na integráciu v centrách podpory. To bol napríklad pre Kanadu i Nemecko veľmi dôležitý bod. Podporili nás predovšetkým vďaka práci, ktorú osobne videli v centrách podpory. Zástupcovia charít z Ameriky nás podporili aj vedomosťami a skúsenosťami z iných krajín. Stali sa tak súčasťou projektu,“ vysvetlila riaditeľka oddelenia humanitárnej pomoci a integrácie na Slovensku, Alexandra Mruk Papaianopol.
Foto: Facebook / Caritas Slovakia - Slovenská katolícka charita
Slovenská katolícka charita chce stretnutím charít podčiarknuť fakt, že nedáva za projektom bodku, ale v práci pokračuje aj naďalej cez arci/diecézne a eparchiálne charity po celom Slovensku.
„Centrá podpory môžu fungovať vďaka podpore zo strany zahraničných charít. Na konci apríla projekt končí, avšak potreba podporiť odídencov na Slovensku je stále veľká. Od mája preto začíname s pokračovaním projektu - Emmergency appeal 2. Prostredníctvom neho budeme pomáhať odídencom so začleňovaním do spoločnosti. Podporíme aj Slovákov, ktorí sú vo veľkej núdzi a potrebujú sa tiež integrovať v našich centrách,“ doplnila Alexandra Mruk Papaianopol.
Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine pomohla charita odídencom viac ako 180-tisíc krát.
„Približne 58-tisíc krát im poskytla teplé jedlo a potravinovú pomoc a takmer 46-tisíc krát hygienické potreby. Materiálnu pomoc ako oblečenie, vybavenie domácnosti, či školské potreby darovala takmer 22 tisíc krát. Aj tieto čísla svedčia o pomoci zahraničných darcov a zahraničných charít, ktorí podporili otvorenie a fungovanie centier podpory. Tie poskytujú pomoc nielen ukrajinským odídencom, ale aj Slovákom,“ uviedli Lukáčiková a Domeniková.
Slovenská katolícka charita má najväčšiu sieť centier podpory pre odídencov na Slovensku. Poskytuje v nich humanitárnu pomoc, jazykové a odborné kurzy, psychologickú pomoc, ale aj workshopy a voľnočasové aktivity. Slovenská katolícka charita je súčasťou medzinárodnej siete charít Caritas Internationalis. Koordinačným orgánom tejto celosvetovej konfederácie je generálny sekretariát Caritas Internationalis so sídlom v Ríme, Ženeve a New Yorku. Vďaka tejto sieti charít smerovala pomoc odídencom už od začiatku vypuknutia konfliktu na Ukrajine. Prostredníctvom projektu Emergency appeal mohla charita otvoriť a prevádzkovať 24 centier podpory po celom Slovensku.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť