Prvá transfúzia krvi bola vykonaná pred 100 rokmi. Vykonal ju MUDr. Ján Kňazovický v roku 1923. Podľa neho oceňuje Slovenský Červený kríž medailou ľudí, ktorí prídu darovať krv.
S hrdosťou môžeme tvrdiť, že Ján Kňazovický bol priekopníkom v oblasti krvnej transfúzie. Narodil sa v roku 1893 v Ľubietovej, ale zomrel v Košiciach v roku 1987. Bol najmä slovenský lekár (chirurg), ale aj vysokoškolský pedagóg.
Vo vedeckovýskumnej práci sa Ján venoval najmä chirurgii gastrointestinálneho traktu. V oblasti cievnej chirurgie patril napríklad medzi tých, ktorí pracovali na ceste pre zavádzanie angiografie, čo je názov pre medicínsku vyšetrovaciu metóda, ktorej účelom je zobrazenie ciev.
FOTO: Facebook/Slovensko v srdci
Zaujímavosťou je, že profesor a doktor Ján Kňazovický aktívne operoval ľudí až do svojich osemdesiatich piatich rokov a aj neskôr ešte viedol pár operácií a denne chodieval do nemocnice, aby vedel, ako sa pacientom darí a ako môže pomôcť. Bol zodpovedný a dbal na to, aby bol pacient na prvom mieste a chorých nielen liečil, ale s nimi i rád ako lekár a človek hovoril. Ľudský prístup, pokora a láskavosť z neho urobili skvelého doktora, na ktorého veľa ľudí môže už len spomínať.
Ako informoval vedúci oddelenia komunikácie NBS Peter Majer, pri príležitosti 100. výročia prvej transfúzie krvi pripravila NBS pamätnú mincu. Začnú ju vymieňať vo štvrtok (2. 3.).
FOTO: Facebook/Národná banka Slovenska
Ďalej dodal, že: „Autorom návrhu pamätnej euromince je Mária Poldaufová." Priblížil aj to, že eurominca má rovnaké parametre ako bežná dvojeurová obehová minca. Po vydaní bude zákonným platidlom na Slovensku, ako aj vo všetkých krajinách eurozóny.
„Pamätné euromince sú vyrobené v celkovom náklade jeden milión kusov," podotkol ešte Majer. Výmena pamätnej euromince sa bude vykonávať v pokladniciach ústredia NBS v Bratislave a v jej expozitúrach v Nových Zámkoch, Banskej Bystrici, Žiline, Poprade a Košiciach.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť