Utorok 28. 03. 2023 12:17:45 | Meniny má Soňa

Žilina ušetrila v minulom roku vďaka verejným obstarávaniam viac ako 9,5 milióna eur

Žilinskej samospráve sa vlani podarilo usporiť vyše 9,5 milióna eur zásluhou transparentného systému elektronických verejných obstarávaní. Z pôvodných približne 28 miliónov eur, ktoré predstavovali predpokladané hodnoty zákaziek, mesto nakoniec zazmluvnilo objednávky v objeme viac ako 18,5 milióna eur. TEXT: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta FOTO: Facebook/Mesto Žilina

Tlačová správa|2. február 2023|13:30:06

Mesto Žilina zrealizovalo v roku 2022 celkom 121 verejných obstarávaní, pričom 18 z nich bolo z prostriedkov fondov Európskej únie a 103 z vlastných rozpočtových zdrojov. Najčastejšie sa obstarávali služby, ktoré tvorili 58 % z celkového počtu, po nich nasledovali stavebné práce (32 %) a následne zabezpečenie tovarov (10 %). Zo všetkých 121 obstarávaní sa najčastejšie súťažilo formou nadlimitných zákaziek (51 %), podlimitné zákazky predstavovali 30 % a zákazky s nízkou hodnotou 19 %.

„Každý rok sa nám podarí ušetriť výraznú sumu peňazí, za čo vďačíme transparentným systémom, ktoré sme pred štyrmi rokmi na mestskom úrade zaviedli. Už v roku 2019 sa nám podarilo po prvýkrát dosiahnuť 100-percentnú úroveň procesov verejného obstarávania,“ uviedol primátor Žiliny Peter Fiabáne s tým, že na dosiahnutie úplnej otvorenosti procesov verejných obstarávaní zaviedlo mesto nad rámec zákona jednotný postup elektronizácie procesov certifikovaným systémom ezakazky.sk.

„Minulý rok sme dosiahli ďalší miľník v podobe najnižšieho podielu zákaziek, ktoré neboli zverejnené, a to buď z dôvodu autorských práv projektanta, technickej dostupnosti alebo pri opakovaní procesu verejného obstarávania. Vo finančnom vyjadrení táto hodnota dosiahla v prostredí mesta Žilina historicky najnižší podiel v cenách bez DPH a to 1,9 %,“ podotkol primátor.

Pre úplnú transparentnosť zverejňuje žilinská samospráva všetky verejné obstarávania nad 10-tisíc eur aj na internetovej stránke mesta. „Za transparentnosť a otvorenosť v procesoch verejného obstarávania sme boli už niekoľkokrát ocenení. Naposledy si oddelenie verejného obstarávania mesta Žilina zaslúžilo pochvalu od rezortu hospodárstva za dobre zvládnuté verejné obstarávanie na elektrickú energiu,“ uzavrel P. Fiabáne.

Screenshot at feb 02 13-13-29.png FOTO:Barbora Zigová, hovorkyňa mesta

Screenshot at feb 02 13-11-26.png FOTO:Barbora Zigová, hovorkyňa mesta

Screenshot at feb 02 13-11-41.png FOTO:Barbora Zigová, hovorkyňa mesta


Súvisiaci článok
AKTUALITA: Podjazd na Kysuckej je uzatvorený už aj pre chodcov!
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť