Súčasťou programu bude aj spoločná deklarácia goralov Slovensku a Európe. Goralskú kultúru v decembri minulého roka zapísali do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Gorali sú na ňu hrdí a snažia sa o jej ochranu a zachovávanie pre ďalšie generácie.
Goralská kultúra je založená na pastiersko-valaskej tradícii, ktorá je výraznou súčasťou slovenských kultúrnych tradícií. Etnonym Goral pomenúva ľud žijúci v horách, čiže horalov. Pomenúvajú sa podľa regiónov (spišskí, oravskí, kysuckí, liptovskí a pod.) alebo podľa územia osídlenia (beskydskí, podtatranskí alebo tatranskí, zamagurskí, pripopradskí a pod.).
Prejavy tradičnej kultúry si ako súčasť svojho kultúrneho dedičstva prenášajú z generácie na generáciu a vytvárajú tak vlastnú identitu. Nositelia prvku svoje kultúrne dedičstvo prirodzene udržiavajú v rámci rodinných a výročných obyčajov. Goralskú kultúru prezentujú aj prostredníctvom obecných a regionálnych slávností, cez folklórne skupiny, ľudové hudby, detské folklórne súbory, či remeselnú tvorbu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť