„Kalcit sa nachádza v magmatických horninách, v drúzach geód (dutín), v bazaltoch a horninách im podobným. Krásne kryštály tohto minerálu sa vyskytujú v hydrotermálnych žilách v rudných polohách odhalených počas ťažby rúd. Nájsť ich môžeme aj vo vápencových sedimentárnych horninách, napríklad v dutinách stien kameňolomov, bývajú aj bežnou súčasťou jaskýň. Kalcit sa vyskytuje tiež v metamorfovaných horninách ako mramor, čo je metamorfovaný vápenec, zrnitá hornina zložená z kryštalických zŕn opisovaného minerálu. Kalcitu je podobný aj minerál aragonit. Majú rovnaký chemický vzorec CaCO3, ale ich atómy sú uložené v rôznych konfiguráciách. Niektoré kryštály sú obrovské. Najväčší jednotlivý kryštál kalcitu, aký sa kedy našiel, objavili na Islande. Jeho hmotnosť bola 280 ton,“ informovalo Považské múzeum vo svojom článku.
V minulosti mal tento minerál rôzne pomenovania. Najznámejšie, ktoré môžete aj poznať, je asi islandský vápenec. Tento názov bol odvodený od nemeckého „calcit“, ktorý je prebratý z latinského slova calx. V našom jazyku vyjadruje vápno.
Kalcit patrí medzi 3 hlavné uhličitanové minerály, spolu s aragonitom a dolomitom. Zároveň je kalcit minerálom, ktorý má najhojnejšiu prítomnosť uhličitanu vápenatého. Taktiež má kalcit viac ako 300 foriem, čo je viac, ako majú niektoré minerály dokopy. Rozhodne si zaslúžil byť predmetom mesiaca.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť