Pracovníkom z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Žiline sa nedávno podarilo zachrániť niekoľko cenných archeologických nálezov na známom hrádku v okrese Žilina. Išlo o železné predmety z mladšej doby železnej a vrcholového stredoveku. Nálezy stredovekých militárií podľa pamiatkarov dokladujú vojenskú aktivitu v tejto oblasti. Najvzácnejším je práve zdobený železný strmeň z konského postroja.
„Záchranná akcia bola vyvolaná informáciou o masívnom vykradnutí náleziska detektoristami. Z dôvodu ochrany lokality jej názov zatiaľ nebudeme zverejňovať a Krajský pamiatkový úrad bude pokračovať v jej prieskume,“ uviedli pamiatkari na sociálnych sieťach.
Ihlica spred nášho letopočtu
Veľmi vzácny nález sa v nedávnej dobe (august 2022) podaril aj na Liptove. Pri prieskumnej činnosti objavili pamiatkari krásny, na severe Slovenska úplne ojedinelý archeologický nález.
„Ide o precízne vyhotovenú bronzovú ihlicu, podobnú tzv. typu Majcichov. Renomovaná odborníčka na dobu bronzovú, profesorka Mária Novotná, tento typ ihlice datuje do obdobia staršej doby mohylových pohrebísk, to znamená niekde do prvej polovice druhého tisícročia pred naším letopočtom. Takéto ihlice sa nachádzajú najmä v hroboch na pohrebiskách z neskorej fázy maďarovskej a věteřovskej kultúry,“ informoval o objave KPÚ v Žiline.
Nad skutočnosťou, ako sa táto ihlica objavila na Liptove, pamiatkari zatiaľ iba polemizujú. „Vzhľadom k množstvu nálezov z doby bronzovej, nás tento ojedinelý nález len utvrdil v tom, že územie Liptova bolo v obľube našich predkov už od hlbokého praveku. Ihlica sa čoskoro stane predmetom Liptovského múzea v Ružomberku.“
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť