Pondelok 22. 04. 2024 15:22:11 | Meniny má Slavomír

Na opravu Katedrály si diecéza berie úver 350-tisíc. Prispieť môžete aj vy

Prvú etapu obnovy Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline ukončia až v roku 2022. Podľa ekonóma Žilinskej diecézy Petra Dubca je dôvodom presunu jej ukončenia z tohto roku neplánovaná výmena strechy. Doplnil, že výmena strešnej krytiny zvýšila rozpočet o 250 000 eur. TEXT A FOTO: TASR

Erika Filekova|29. december 2021|11:10:34

"Pôvodne sa mala vymeniť len okrajová časť strešnej krytiny. Ale štruktúra a vlastnosti strechy si vyžiadali výmenu celej krytiny, čo posunulo obnovu do budúceho roka," vysvetlil Dubec.

Pri reštaurátorskej obnove exteriéru katedrály sa podľa Vladimíra Majtana z Krajského pamiatkového úradu v Žiline "sňal" ťažký cementový a brizolitový plášť z obdobia 20. storočia. "Podarilo sa prinavrátiť jej historickú podobu a rozdiel je zásadný. Nie je to iba vo farebnosti fasády. Ide o celú štruktúru omietok, tvarovanie detailov a, samozrejme, aj nález nových detailov, ktoré sú súčasťou reštaurovaných fasád."

Najväčším problémom pri oprave poškodeného krovu a výmene strešnej krytiny bolo podľa neho získanie kvalifikovaných ľudí. "Trvalo niekoľko týždňov, kým sa podarilo zabezpečiť odborníkov schopných opraviť poškodený krov a vymeniť strešnú krytinu. Toto je historický objekt, kde naozaj nenájdete pravidelné tvary a vznikajú tu komplikované detaily. To človek bez skúseností jednoducho urobiť nevie. Je relatívne málo ľudí, ktorí vedia, ako to urobiť, aby práce vydržali dlhé desaťročia," dodal Majtan.

FOTO: TASR

Projekt komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice v Žiline zahŕňa tri etapy - obnovu exteriéru (2020 - 2021), obnovu interiéru (2025 - 2028) a obnovu hnuteľných kultúrnych pamiatok v interiéri (od 2025). Prvá etapa komplexnej rekonštrukcie Katedrály Najsvätejšej Trojice bude stáť podľa Dubca 1,57 milióna eur, dotácia z ministerstva kultúry je 801 600 eur.

"Na našich pleciach bola čiastka približne 750 000 eur. Podarilo sa nám vyzbierať 350 000 eur, z čoho tvorí diecézna zbierka na katedrálu viac ako 89 000 eur. Na dofinancovanie prijmeme ešte pôžičku 350 000 eur," uviedol Dubec s tým, že darcovia môžu prispievať na transparentný účet zverejnený na diecéznej stránke.


Súvisiaci článok
Ľupčania zachraňujú svoj „kostôlok“
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť