Dobrovoľný hasičský zbor vznikol v obci pri Vodnom diele Žilina v roku 1931. V súčasnosti má okolo 50 členov. Tento rok sa pre miestnych hasičov niesol v znamení osláv, pripomínali si 90 rokov od založenia. Obec pri tejto príležitosti oslovila nadaného streetartistu zo Žiliny, aby ozvláštnil priestor pri miestnej hasičskej zbrojnici.
„Stál tu sivý betónový plot, ktorý si pýtal oživenie. Videl som, ako zveľaďujú priestor pod Framborom v Žiline, kde betónové mostné piliere pomaľovali streetart maľbami a veľmi sa mi to zapáčilo. Vypýtal som si povolenie od majiteľov plota a následne som oslovil umelca, ktorý robil na Frambore. Stretli sme sa, predostrel som mu našu myšlienku. On urobil návrh, ktorý sa nám hneď zapáčil. Dohodli sme sa na spolupráci a mohlo sa začať s realizáciou,“ hovorí starosta obce Mojš Štefan Svetko.
Maľba s myšlienkou
Prácu Denisa Valaška, ktorý vystupuje pod umeleckým menom Artwall, môžeme vidieť na mnohých miestach v Žiline, najmä na sídlisku Vlčince, kde rozjasnil tmavé podchody či skrášlil fasády bytových domov. Ponuka spolupráce z Mojša bola pre neho špecifická.
„Návrh som poňal inak, ako je zvykom. Nechcel som vytvoriť prvoplánový vizuál, resp. používať hasičskú červenú a vodu. Vizuál v sebe nesie myšlienku výhry nad požiarom a nádej. Celé dielo je poňaté v čiernobielej, čo navodzuje dojem, že je dielo maľované dymom – to, čo ostáva po uhasení. Žlté reflexné prvky hasičov, ktoré vynikajú z dymu, sú ako nádej a symbol,“ opisuje jedno zo svojich najnovších diel umelecký sprejer.
Maľba znázorňuje dejiny DHZ od vzniku až po súčasnosť. Starosta vysvetľuje: „Ako prvá je znázornená hasičská striekačka Stratílek, ktorú obec kúpila v roku 1935. Pre zaujímavosť, keď bola posväcovaná, išiel na plti okolo vtedajší politik Andrej Hlinka, ktorý sa tiež zúčastnil posviacky. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa umiestnená na hasičskej zbrojnici. Ďalšia v poradí je novšia, modernejšia striekačka Liazka, ktorá bola zakúpená v čase socializmu. A posledná je naša najnovšia hasičská striekačka IVECO, ktorú sme dostali v roku 2010 od Úradu vlády a ktorú v súčasnosti používame pri zásahoch.“
Hoci je maľba prevedená v tmavých farbách, v priestore nezaniká. Práve naopak. „Tým, že som celé dielo poňal tak monochromaticky, nechám v areáli vyniknúť masívne červené dvere požiarnej zbrojnice. Počas realizácie som sa stretol so zvedavosťou a pozitívnymi reakciami ľudí. Dodnes, keď si idem v okolí zašportovať, každú chvíľu tam stretávam ľudí, ako obdivujú dielo, fotia si ho atď. Aj touto cestou chcem ešte raz poďakovať obci Mojš za spoluprácu,“ dodáva autor diela.
Vynovená zbrojnica
Okrem maľby s hasičskou tematikou sa obci za posledné dva roky podarilo urobiť kus práce aj na rekonštrukcii samotnej hasičskej zbrojnice z roku 1978. Na budove vymenili staré, plechové dvere za nové, rolovacie, zrealizovali ústredné kúrenie, položili nové podlahy v garážach a na veľkú radosť všetkých členov DHZ zväčšili zasadačku, ktorá už kapacitne nestačila. „V rámci druhej etapy rekonštrukcie sme urobili aj nové sociálne zariadenia, ktoré môžeme využívať aj počas kultúrnych podujatí,“ podotkol starosta Štefan Svetko.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť