Už na začiatku pôsobenia sa umelcovi podarilo vybudovať si jedinečný štýl a výtvarný prejav. Pozornosť verejnosti na seba upútal tvorbou, ktorá sa od tvorby dovtedajších ľudových umelcov v Kovačici výrazne odlišuje.
Primárnym motívom Hajkových malieb je totiž kohút. Vytvoril skutočný mýtus o kohútovi, ako o symbole krásy, života a smrti, lásky a boja. Kohút je vták noci a dňa, vták tmy, ale aj svetla. Najprv maľoval boj medzi kohútom a líškou, čím dával metaforický obraz dobra a zla. Z jednej strany veľkolepý kohút ako symbol života a z druhej strany rovnako rozkošná líška, ktorá prináša smrť pre kohúta.
V roku 1981 umelca prijali do Združenia kovačických insitných maliarov. Hoci maľoval na rôzne témy, takmer všade bol dominantným motívom kohút: na streche, aj na mesiaci, na saniach, či na nahom ženskom tele.
„Vďaka obrazotvornosti v priebehu času sa Pavlovi Hajkovi podarilo bohatú symboliku kohúta vydiferencovať a zúžiť. Tak sa vyhol možnej interpretácii svojich kohútov v širokom vý-znamovom spektre a potencoval iba kohúta ako stelesnenie mužského kozmického princípu. Pavel Hajko sa rozpracovaním vlastnej autentickej vý¬tvarnej poetiky priradil k malému počtu kovačických maliarov, ktorí prekročili vo svojej tvorbe rámce číreho napodobovania idealizovanej skutočnosti a vďaka svojej fantázii vybudovali svoj umelecký svet, jedinečný a nezopakovateľný,“ píše Vladimír Valentík vo svojej recenzii na dielo Pavla Hajka.
Inšpiráciu k tvorbe nachádza v rodnom kraji. Práve kohút kraľuje dvorom v Kovačici, v domove vojvodinských Slovákov.
Tvorbu Pavla Hajka teraz predstavuje Slovenské národné múzeum v Martine a Galéria Babka, pod záštitou honorárneho konzula Srbskej republiky so sídlom v Martine, na predajnej výstave Pavel Hajko - Insitný maliar z Kovačice. Pozrieť si ju môžete do konca júla.
Pavel Hajko sa narodil v Kovačici v roku 1952. Vyučil sa za stolára, no do povedomia verejnosti vstúpil ako jeden z najznámejších insitných maliarov zo srbskej Vojvodiny. Svoj prvý obraz namaľoval ako 21-ročný. Svoje dielo prezentoval na desiatkach samostatných a viac ako stovke kolektívnych výstav. Jeho diela sú zastúpené v rade galérií naivného umenia, aj v súkromných zbierkach doma i v zahraničí.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť