O prerušení hasenia TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová.
V pondelok krátko pred 10.00 h bola nahlásená lokalizácia požiaru, od nedele (4. 5.) sa nerozšíril.
„Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania. Na miesto bol privolaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov z Liptovského Mikuláša. Výška škody do tejto chvíle nebola vyčíslená, čakáme na posudok znalca,“ uviedla hovorkyňa.
Požiar vznikol 3. mája v popoludňajších hodinách v lokalite pod Mníchom v nadmorskej výške 1300 metrov nad morom. Horieť začalo v nevyťaženom kalamitisku v treťom stupni ochrany.
HaZZ na sociálnej sieti spresnil, že počas nedele bolo vrtuľníkom uskutočnených 95 zhodov bambi vakom a použilo sa 237 500 litrov vody.
Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa na sociálnej sieti kritizoval bývalé vedenie Tatranského národného parku.
„V Tatrách horí územie, o ktorom ešte bývalé vedenie správy TANAP-u rozhodlo, že tam nepovolí nič. Nič, ani žiadne cesty ani ich obnovu (pričom v minulosti tu cesta v doline existovala), a v horách sa pracovalo,“ uviedol Kuffa.
Na jeho slová zareagovala ochranárska organizácia MY sme les. Ministerstvo žiada, aby situáciu nezneužívali.
Podľa ochranárov sa súčasné vedenie ministerstva práve v Jaloveckej doline snaží o vyradenie jej časti z bezzásahového režimu.
„Štátny tajomník Filip Kuffa aj s ministrom Tarabom pritom požiar okamžite využili na útok proti prísnej ochrane prírody a jej zástancom. Zatiaľ však nepoznáme dôvody požiaru, preto je neprípustné a neprofesionálne pripisovať ich bezzásahu. Vyzývame na riadne vyšetrenie príčiny požiaru a žiadame vedenie MŽP, aby situáciu nezneužívalo na nezodpovedné burcovanie vášní!“
Podľa Národného lesníckeho centra môže totiž požiar vzniknúť z viacerých príčin. Buď prirodzene, napríklad zásahom blesku, alebo pri vysokých teplotách. Ale tiež umelo, teda úmyselným zapálením človekom.
Na stranu ochranárov sa postavil aj europoslanec Michal Wiezik. Ten na sociálnej sieti uviedol, že viac, ako požiaru, sa obáva devastácie územia po tom, ako ministerstvo životného prostredia „naťahá cestu a lesnú ťažbu a vyhodí oblasť z bezzásahu“.
Vtedy vraj hrozí nezvratná devastácia v réžii protiprírodných extrémistov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť