Doplnila, že v objektoch skanzenu bude pripravená výstava Fašiangové masky, ktorá návštevníkov prenesie do sveta fantázie a ľudovej tvorivosti. „Objavia tak bohatú paletu farieb, tvarov a symbolov, ktoré odrážajú život našich predkov. Zistia, aké dôležitú úlohu zohrávali masky v tradičných obradoch a ako sa vyvíjali v priebehu času," uviedla Jančulová.
Masky budú dominovať aj v jednom z vrcholov podujatia, ktorým bude sprievod masiek v podaní Folklórneho súboru Bystrica z Novej Bystrice. Návštevníci uvidia rôzne typy masiek, od zvieracích až po ľudské postavy, ktoré majú svoj vlastný význam a symboliku. „Po veselých tancoch a spevoch príde čas na symbolické pochovávanie basy. Tento zvyk označuje koniec fašiangového obdobia a začiatok pôstu. Folkloristi predvedú tradičný obrad pochovávania basy, ktorý je spojený s humorom a so sarkastickými komentármi," priblížila Jančulová.
Návštevníci si počas podujatia budú môcť nielen vychutnať tradičné fašiangové špeciality, ale aj sledovať prípravu fánok, šišiek či kapustnice. Pre deti sú pripravené tvorivé dielne, kde si budú môcť vyrobiť fašiangovú masku alebo maľovať obrázky s fašiangovou tematikou. Počas podujatia bude premávať aj vláčik na Historickej lesnej úvraťovej železnici.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť