Streda 25. 12. 2024 02:03:30

Vianoce na filmovom plátne: Poznáte tieto klasiky?

Vianoce sa stali kulisou či priamo súčasťou filmových komédií, rozprávok, detektívok, romancí, ale aj animovaných či akčných filmov. Za prvý vianočný film sa považuje britská snímka Santa Claus (1898), ktorú pred 126 rokmi nakrútil George Albert Smith. Film, ktorý trvá jednu minútu a 16 sekúnd, sa odohráva počas Štedrého večera, keď do izby spiacich detí vstúpi Santa Claus a prinesie im darčeky.

TASR|24. december 2024|09:30:06

Zdroj: Koláž Žilina SP21/Facebook/Perinbaba a Dr. Seuss' How The Grinch Stole Christmas

Súvisiaci článok
Darujte lásku: Ako byť tento rok vianočným anjelom pre tých, ktorí to potrebujú?
Čítajte viac >

Vianočný stromček a koleda Tichá noc, neodmysliteľné symboly Vianoc, sa spoločne objavili v roku 1945 v americkej detektívke Lady on a Train (Dáma vo vlaku) režiséra Charlesa Davida. Tichá noc odznela v podaní vtedy slávnej Deanny Durbinovej.

Medzi prvé filmové klasiky s vianočnou tematikou sa radí romantická dráma amerického režiséra Franka Capru It's a Wonderful Life (Život je krásny) z roku 1946. Hlavnou postavou je bankár George Bailey v podaní Jamesa Stewarta, ktorý chce večer pred Štedrým dňom spáchať samovraždu, zachráni ho však anjel Clarence.

V roku 1947 nakrútil Georg Seaton ďalšiu troma Oscarmi ocenenú vianočnú hollywoodska klasiku Miracle on 34th Street (Zázrak na 34. ulici), v ktorej sa rieši notoricky známy problém, kam sa podel duch Vianoc.

Medzi snímky s témou Vianoc patrí aj film amerického režiséra Michaela Curtiza We're No Angels (My nie sme anjeli) z roku 1955. Rozpráva o troch recidivistoch, ktorí sa po úteku z väzenia rozhodnú na Vianoce vykradnúť obchod, ale potom ako zistia, komu obchod patrí, sa rozhodnú úplne inak.

Rodinno-komediálnu kolekciu vianočných filmov reprezentujú komédie z 90-tych rokov minulého storočia Sám doma a Sám doma 2: Stratený v New Yorku amerického režiséra Chrisa Columbusa. Malého chlapca Kevina, ktorého rodičia zabudli doma počas Vianoc, neopakovateľne stvárnil Macaulay Culkin. Ten nastaví mnohé dômyselné pasce dvom nešikovným zlodejom, ktorých stvárnili Joe Pesci a Daniel Stern.

Vianoce sa stali kulisou napríklad aj v dnes už legendárnych akčných snímkach Smrtonosná pasca (1988) a Smrtonosná pasca 2 (1990), v ktorých sa v úlohe detektíva Johna McClana predstavil Bruce Willis. Ten sa aj počas sviatkov mieru a pokoja ocitá zoči-voči zločincom.

Vianociam sa nevyhol ani britský komik Rowan Atkinson, v roku 1992 totiž vznikla "beanovská" epizóda Veselé Vianoce, Mr. Bean. Aj Agatha Christie zasadila jednu z detektívnych zápletiek do vianočného obdobia. Na základe jej literárnej predlohy vznikla v roku 1994 britská detektívka režiséra Edwarda Bennetta Vianoce Hercula Poirota.

Divácky obľúbenou vianočnou snímkou je britský romantický film režiséra Richarda Curtisa Láska nebeská z roku 2003. Snímka sa odohráva prevažne v Londýne a je poskladaná z viacerých milostných príbehov. Vo filme sa predstavili známi herci Emma Thompsonová, Alan Rickman, Hugh Grant, Colin Firth, Liam Neeson, Laura Linneypvá, Keira Knightleyová či Martin Freeman.

Obľúbeným romantickým filmom odohrávajúcim sa tesne pred Vianocami je aj americká snímka režisérky Nancy Meyersovej Prázdniny z roku 2006. Vo filme sa predstavili Cameron Diazová, Kate Winsletová, Jude Law či Jack Black.

Netradičný rozprávkovo-hororový príbeh o tom, ako sa kostlivec Jack Skellington, vládca mestečka Halloween, rozhodne urobiť Vianoce podľa vlastných predstáv, priniesol režisér Henry Selick. Ten na základe poviedky Tima Burtona nakrútil v roku 1993 animovaný film Predvianočná nočná mora.

Dva animované pohľady na vianočné obdobie nakrútil aj americký režisér Robert Zemeckis. V roku 2004 sa podpísal pod Polárny expres, ktorý je príbehom chlapca cestujúceho vlakom na Severný pól, kde sa má stretnúť so Santa Clausom. V roku 2009 na základe rovnomennej literárnej predlohy britského spisovateľa 19. storočia Charlesa Dickensa vytvoril aj animovaný príbeh Vianočná koleda.

Nie všetci však máju radi Vianoce. Jedným z nich je aj zelený Grinch, o ktorom vzniklo viacero filmov. Medzi najznámejšie patrí hraná snímka Rona Howarda Ako Grinch ukradol Vianoce (2000), v ktorej sa v úlohe zeleného mrzúta predstavil Jim Carrey.

O tom ako, predvianočný čas a samotné Vianoce môžu zastaviť vojnové besnenie rozpráva, napríklad americká snímka A Midnight Clear (Polnočné prepadnutie, r. Keith Gordon) z roku 1992.

Tradičnou slovenskou vianočnou komédiou je Rysavá jalovica (1970) nakrútená Martinom Ťapákom podľa poviedky Martina Kukučína. Adam Krt v podaní Jozefa Kronera si v dobrej nálade od suseda Trnku, ktorého stvárnil Ivan Rajniak, kúpi jalovicu. Kým však zapíjajú spoločný obchod, jalovica utečie. Všetko sa však vyrieši počas Štedrého večera.

Medzi slovenské vianočné klasiky patrí aj film Vianočné oblátky (1977), ktorý tiež vznikol na motívy Kukučínovej poviedky a nakrútil ho opäť Martin Ťapák. Dej filmu je o novom učiteľovi, ktorý si v rázovitej oravskej dedine postupne získava dôveru žiakov a rodičov prostredníctvom pečenia vianočných oblátok.

Kultovou slovenskou filmovou rozprávkou, odohrávajúcou sa aj počas Vianoc, je Perinbaba (1985) Juraja Jakubiska, v ktorej Perinbabu stvárnila talianska herečka Giulietta Masinová, životná partnerka režiséra Federica Felliniho.

Na základe poviedkovej knihy Petra Šabacha nakrútil režisér Ján Hřebejk v roku 1999 jeden z divácky najúspešnejších českých filmov Pelíšky. Komédia, odohrávajúca sa na konci 60. rokov, aj počas Vianoc, obsahuje nezabudnuteľné humorné scény a dialógy, napríklad pri rozbaľovaní vianočných darčekov v rodine dôstojníka Československej ľudovej armády, ktorého stvárnil Miroslav Donutil. Vo filme sa predstavili aj ďalší známi herci Bolek Polívka, Jiří Kodet, Emília Vášáryová, Stella Zázvorková, Simona Stašová, Eva Holubová či Jaroslav Dušek.

Z filmov s vianočnou pečaťou práve Pelíšky, Perinbaba a samozrejme s výraznou zimnou kulisou aj kultová Popoluška azda najpestrejšie dotvárajú televízne čaro decembrového sviatočna v česko-slovenskom priestore.


Súvisiaci článok
Vytvorte magický okamih: Inšpirujte sa netradičnými spôsobmi balenia vianočných darčekov
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť