Nedeľa 22. 12. 2024 05:20:19 | Meniny má Adela

Nová taktika podvodníkov. Vydávajú sa za finančnú správu a Slovákom ponúkajú falošné vratky

Taktiky podvodníkov rozhodne nekončia ani v závere adventu, kedy sa blížia vianočné sviatky. Ich túžba po vašich osobných údajoch rastie stále viac, k čomu využívajú aj falošné správy. Tie najnovšie sa týkajú údajných vratiek na daniach, ktoré mali jednotlivcom vzniknúť, no ide len o falošný zámer.

Michal Szentivanyi|21. december 2024|18:30:04

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/freepik.com a TASR/Jaroslav Novák

Súvisiaci článok
Vyrovnaný rozpočet v Ružomberku je realitou. Ráta so sumou, ktorá prevyšuje 54 miliónov eur
Čítajte viac >

Na najnovší pokus podvodníkov upriamila pozornosť Finančná správa Slovenskej republiky na svojom webe. Podstata podvodu tkvie v tom, že sa neznámi autori falošných e-mailov snažia verejnosť presvedčiť, že im vznikol peňažný prebytok v podobe takzvaných „daňových vratiek". Tie sú však len chimérou a pred podobnými správami by ste sa mali mať na pozore.

Využívajú e-mailovú schránku, ale aj komunikáciu cez SMS správy

„Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať verejnosť. Tí emailom a cez SMS správy posielajú falošnú informáciu o údajnom nároku na vrátenie daní. Podvodníci v mene Ministerstva financií Slovenskej republiky, respektíve finančnej správy emailom žiadajú potvrdenie informácií a sľubujú, že po ich odovzdaní, bude suma preplatku pripísaná na účet subjektu," upozornili autority štátneho orgánu.

Nižšie si môžete pozrieť, ako vyzerá príklad podobného e-mailu či SMS správy:

2024.12.16_TS_Podvod_mail_03.jpg Ukážka podvodnej správy. Zdroj: financnasprava.sk

Orgány nekomunikujú formou SMS správ a e-mailov

Finančná správa informovala, že v žiadnom prípade netreba na uvedený email reagovať a rozhodne by ste sa nemali uchýliť k poskytovaniu informácií. Adresáti sú falošne vovedení do situácie, že majú údajné daňové preplatky, ktoré je možné získať po potvrdení údajov na priloženom linku. Po vyplnení má byť suma vyplatená na účet. Ide však len o klasický spôsob, akým chcú podvodníci získať súkromné údaje.

„Finančná správa ani Ministerstvo financií Slovenskej republiky takýmto spôsobom s daňovými subjektmi nekomunikujú. Preto odporúčame na takéto emaily nereagovať, neklikať na priložené linky a prípadne sa obrátiť na políciu," skonštatovali na záver z finančnej správy.

Orgány v týchto dňoch varovali ľudí a vyzvali na obozretnosť. V prípade potreby sa môžete obrátiť aj na call centrum Finančnej správy Slovenskej republiky na čísle 048/4317 222.


Súvisiaci článok
Na budúci rok vkročí Žilina do novej éry. Poslanci schválili viaceré projekty, ide o Bulvár aj Veľký Diel
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť