O znížení počtu predaja živých kaprov na rôznych prevádzkach informoval portám imeteo.sk. Ak ste sa teda rozhodli, že si živého kapra zaobstaráte aj tak, budete musieť pátrať trochu dlhšie. Mnohé prevádzky totiž s pribúdajúcimi rokmi odstupujú od masového predaja živých kaprov tak, ako ho spoločnosť poznala z minulosti.
Viacerí na toto obdobie iste spomínajú s nostalgiou. Bežne sa stávalo, že niekoľko dní pred Vianocami mnohým v napustenej vani plával živý kapor. Zvyk sa však už vytráca. „Nemalou mierou k tomu prispievajú aj obchody, ktoré čoraz menej ponúkajú živé kapry na predaj," informoval portál imeteo.sk.
Podľa nich sa však dá povedať, že teraz bude tento predaj obmedzenejší ako kedykoľvek predtým. „Niekoľko významných obchodných reťazcov, ako Tesco, Billa a Lidl, ale aj menších sietí ako Terno či Kraj, sa rozhodlo zrušiť predaj živých rýb vo svojich predajniach," pokračoval portál imeteo.sk.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Roman Hanc
Dôvody obmedzovania podobných predajov
Je niekoľko vysvetlení, prečo dochádza k čoraz väčšej izolácii predaja živých kaprov. Môžu za to aj etické a environmentálne otázky. Najčastejším argumentom je fakt, že podmienky v obchodoch neboli pre živé ryby vhodné. Ryby mohli byť náchylné na rôzne ochorenia a zákazníci si ich domov odnášali v plastových taškách. Okrem toho je tu aj iný pohľad na celú vec.
Podľa portálu imeteo.sk je totiž dokázané, že ryba dokáže prežívať stres. „Preprava vo vedrách alebo taškách môže spôsobiť udusenie či rôzne zranenia, následný pobyt vo vani v chlórovej vode je pre ryby veľmi škodlivý. Po tomto všetkom nasleduje smrť, ktorá môže byť veľmi nehumánna pre ryby, ak ho majitelia nechajú dlho trpieť," vysvetlil portál imeteo.sk.
O následné zmeny sa veľkou mierou zaslúžili aj také organizácie, ako napríklad občianske združenie Kaprie peklo. To spustilo masívnu petíciu a podpísalo ju vyše 20-tisíc ľudí.
Rybársky priemysel proti tomuto zákazu bojuje už od minulého roka. Ich snahu podporilo aj Združenie miest a obcí Slovenska. „Tí, ktorí by sa predsa len chceli živého kapra, ho môžu získať vo viacerých agrofarmách po celom Slovensku, ktoré celoročne ponúkajú predaj kaprov a aj iných druhov rýb," vydal odporúčanie portál imeteo.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť