Medzinárodný deň zrušenia otroctva tento rok pripadol na pondelok 2. decembra 2024. Viac o jeho pôvode informoval portál skolske.sk. Pripomíname si ho už od roku 1984, kedy bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov. Ide o pripomienku prijatia Dohovoru o potláčaní obchodu s ľuďmi a využívania prostitúcie iných osôb u roku 1949.
V princípe sa dá povedať, že otrokárstvo je systém založený na využívaní práce otrokov. Tu sa však celá táto téma nekončí, pretože sa ešte rozvetvuje na ďalšiu, nepríjemnú kapitolu, a to obchodovanie s otrokmi. To trvalo od 17. do 19. storočia. Otrokárstvo živili viaceré ideológie, ktorými si ľudstvo prechádzalo. Svoje na tom urobil rasizmus, ktorý sa prezentoval ideou, že čierni otroci vraj nemajú dušu.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Otrokárstvo bolo, bohužiaľ, fenoménom na viacerých kontinentoch. Do Spojených štátov amerických bolo do roku 1865 privezených z Afriky približne päť miliónov otrokov. Neskôr sa na severe Ameriky udiali pozitívne zmeny. Otroctvo sa totiž podarilo zrušiť. Na juhu Spojených štátov sa však otroctvo rozvíjalo, a to najmä v poľnohospodárskej oblasti.
Veľký zlom nastal až v roku 1981, kedy zrušila ako posledná otroctvo Mauritánia. Nedá sa však úplne tvrdiť to, že otroctvo naveky skončilo. V mnohých krajinách prežíva dodnes, aj keď nie na papieri.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Otrokárstvo má aj dnes isté zastúpenie. Objavuje sa hlavne v nedostupných oblastiach, kde nie je vyvinutá štátna správa a ďalšia infraštruktúra. Súčasné formy otrokárstva sú podľa portálu skolske.sk rôznorodé a vzájomne sa odlišujú. Také formy predstavujú napríklad novodobé otroctvá na plantážach, detské otroctvo, žobranie či prostitúcia. Aj preto je potrebné si počas 2. decembra pripomenúť, prečo patrí otroctvo do zabudnutia a nemá v modernej spoločnosti miesto.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť