O výročí ozónovej terapie informovala cez tlačovú správu hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, Zuzana Fialová. Od roku 2004 zrealizovali takmer 29-tisíc výkonov, pri ktorých bola indikovaným pacientom s ťažkosťami v oblasti krčnej, hrudnej a driekovej chrbtice podaná ozónová terapia.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Ide o inovatívnu liečebnú metódu, vďaka ktorej si môžu pacienti zlepšiť zdravotný stav bez chirurgického zákroku. „Keď som v roku 2004 začal v žilinskej nemocnici s ozónovou terapiou, boli sme jediným pracoviskom v strednej Európe, ktoré tento výkon poskytovalo. Nemocnica v Žiline sa tak stala v tomto smere absolútnym priekopníkom,“ prezradil špičkový neurológ a bývalý dlhoročný primár oddelenia neurológie žilinskej nemocnice, Juraj Vyletelka.
Na procedúru dozerajú ďalšie prístroje
„Ozónovú terapiu vykonávame pod kontrolou CT prístroja a C-ramena s injekčným podaním plynovej zmesi ozónu priamo do poškodenej medzistavcovej platničky, alebo do okolitých svalov a tkanív. Liečebný výkon pomáha zmenšovať objem platničky, čo je v porovnaní s inými metódami unikátne, keďže tie pôsobia iba proti zápalu či opuchu a nepôsobia priamo na platničku,“ doplnil Vyletelka.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Službe Vyletelku je vďačný aj terajší riaditeľ
„Zavedenie ozónovej terapie do praxe bolo významným pokrokom nielen v oblasti samotnej liečby, ale znamenalo tiež obrovský úspech a prestíž žilinskej nemocnice na medzinárodnej úrovni. Chcel by som sa Jurajovi Vyletelkovi úprimne poďakovať za skvelú prácu a obdivuhodný prínos nielen pre našu nemocnicu, ale aj pre slovenské zdravotníctvo, za jeho nasadenie, odbornosť a chuť prinášať nové postupy. Zároveň som veľmi rád, že je stále vzácnym členom nášho nemocničného kolektívu a pacientom naďalej poskytuje kvalitnú komplexnú zdravotnú starostlivosť,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina, Juraj Kacian.
Medzi tisíckami pacientov, ktorí počas dvoch desaťročí podstúpili ozónovú terapiu, sú nielen obyvatelia Slovenska, ale aj pacienti zo zahraničia, známi športovci a osobnosti verejného života.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
Vyletelka získaval skúsenosti na mnohých talianskych pracoviskách, ako napríklad na rádiologickej klinike univerzity v Brescii u Dr. Mattea Bonnettiho. Rokmi skúšaný špecialista je tiež členom viacerých medzinárodných odborných spoločností a aktívne sa podieľa na vedeckých výskumoch. Za aplikovanie tejto terapie do praxe získal zlatú a striebornú medailu Slovenskej lekárskej spoločnosti. Spolupracoval tiež na výskumnej práci s Univerzitou Santa Cristina v Madride – výsledky liečby stredne závažného až závažného zápalu pľúc pri ochorení COVID-19.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť