Po profesionálnom zásahu Horskej záchrannej služby a posádky leteckých záchranárov bola pacientka v nedeľu 13. 2. 2022 v relatívne stabilizovanom stave privezená na urgentný príjem FNsP v Žiline, kde začali anjeli v bielych plášťoch skutočne „kúzliť“.
FOTO: Facebook / Letecká záchranná služba
URGENTNÉ VYŠETRENIE
Kompletné celotelové CT vyšetrenie a RTG vyšetrenie na oddelení rádiodiagnostiky odhalilo závažné rozsiahle poškodenie panvy a zároveň potvrdilo zlomeniny tvárových kostí. Po vykonaní urgentných vyšetrení si preto pacientku okamžite prevzal do starostlivosti tím Jednotky intenzívnej starostlivosti úrazovej chirurgie. Veľkým šťastím bolo, že pri páde nedošlo k závažnému poraneniu mozgu, brucha ani hrudníka. Krvácanie z panvy a vitálne funkcie sa podarilo stabilizovať a na oddelení úrazovej chirurgie následne zrealizovať náročnú 4,5-hodinovú operáciu, počas ktorej došlo k stabilizovaniu zlomeniny panvy a celého panvového kruhu.
PRÍPRAVA NA OPERÁCIU
Operáciu precízne naplánoval a viedol primár oddelenia úrazovej chirurgie MUDr. Juraj Kacian s tímom kolegov z traumatológie, oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny a rádiodiagnostiky. Ako uviedol, podobné operácie sú často sprevádzané extrémne vysokými krvnými stratami a napriek tomu, že sú počas výkonu nahrádzané krvnými transfúziami, pacient môže byť po tak náročnom zásahu extrémne vyčerpaný, doslova „vykrvácaný“. „Vždy je preto pripravený tím na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde máme pre prípad potreby vopred „rezervované“ lôžko. Napriek krvácaniu, ktoré sa objavilo aj počas operácie, to pacientka zvládla a zlomeninu sa nám podarilo úspešne zrekonštruovať a stabilizovať,“ priblížil primár žilinskej traumatológie.
4,5-HODINOVÁ OPERÁCIA ZLOMENINY PANVY
Celý proces operácie začal naplánovaním prístupu, ktorý operatér realizoval čo najmenej invazívnym spôsobom – dvomi prístupmi. Jednak „brušnou cestou“, podobne ako pri cisárskom reze, aby bola jazva čo možno najmenej viditeľná. A zároveň vonkajším rezom k okraju panvy za účelom správnej korekcie postavenia úlomkov. Touto cestou sa MUDr. Kacian dostal až k samotnej zlomenine panvy. „Najnáročnejší je, samozrejme, prístup, kde je veľké riziko poranenia dôležitých cievnych a nervových štruktúr. Stačí minimálny nesprávny pohyb a môže dôjsť k ohrozeniu života človeka, ktorý môže vykrvácať v priebehu jednej až dvoch minút,“ dopĺňa J. Kacian. S pomocou špeciálneho inštrumentária po ozrejmení jednotlivých fragmentov zlomeniny za približne pol hodinu napravili zlomeninu tak, aby sa všetky úlomky dostali späť na svoje miesto. Následne priamo na operačnom sále na mieru ručne vytvarovali tri špeciálne dlahy, ktoré spolu s 15 oceľovými skrutkami zafixovali poškodené a zlomené časti panvy.
FOTO: FNsP Žilina
REKONVALESCENCIA
Pacientka bola hospitalizovaná na oddelení úrazovej chirurgie do 24. 2.2022, kedy bola prevezená do spádovej nemocnice, bližšie k domovu a rodine, kde bude pokračovať v rekonvalescencii. Predpoklad doby hojenia zlomenín je približne pol roka. Pacientku čaká ešte dlhá rekonvalescencia s mobilizáciou a vertikalizáciou, taktiež rehabilitácia, kúpeľná liečba a pravidelné kontroly hojenia zlomenín, ktoré absolvuje v našej nemocnici. Operácia prebehla úspešne, zlomeniny sa podarilo pevne stabilizovať a ak bude rekonvalescencia dobre pokračovať, celková doba liečby tak môže byť v trvaní približne pol až trištvrte roka.
ŠŤASTIE V NEŠŤASTÍ
Mladá 22-ročná žena mala pri páde veľké šťastie, keďže podobné úrazy môžu dopadnúť fatálne a spôsobiť vykrvácanie. Ďakovať môže či už náhode, oblečeniu, snehu, strmosti kopca, sile vlastného organizmu alebo anjelom strážnym. Vďaka šťastiu v nešťastí, vďaka priateľom, ktorí zavolali pomoc, vďaka horským i leteckým záchranárom za okamžitú záchranu i prevoz a vďaka tímu žilinskej nemocnice za profesionálnu starostlivosť je však veľký predpoklad, že mladá žena sa bude môcť – ak bude chcieť – vrátiť do relatívne normálneho spôsobu života a v budúcnosti pokračovať v jej snoch v osobnom, rodinnom a dokonca opäť aj turistickom živote – veríme, že snáď v bezpečnejších podmienkach. Držíme palce!
FOTO: HZS
OPERAČNÝ TÍM FNsP ŽILINA ALEBO ANJELI V BIELYCH PLÁŠŤOCH
Operatér: MUDr. Juraj Kacian (odd. úrazovej chirurgie). Asistent operatéra: MUDr. Ľuboš Bauček, MUDr. Lukáš Mikula, MUDr. Ivan Niroda (odd. úrazovej chirurgie). Inštrumentárka: Mgr. Anna Ďatková, Mgr. Barbora Hryzáková (odd. úrazovej chirurgie). Anestéziológ: MUDr. Silvia Šurinová (odd. anestéziológie a intenzívnej medicíny). Anestéziologická sestra: dipl. sestra Irena Heltová (odd. anestéziológie a intenzívnej medicíny). Rádiológický technik: Bc. Pavol Kušan (odd. rádiodiagnostiky). Pred- a pooperačná starostlivosť: tím zdravotníkov a nezdravotníkov oddelenia úrazovej chirurgie, urgentného príjmu a oddelenia rádiodiagnostiky.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť