Hovorkyňa žilinskej nemocnice, Lenka Záteková, informuje, že žilinskí ortopédi realizovali ako prví a jediní na Slovensku operáciu s využitým jedinečnej technológie magnéziového implantátu.
Ako ďalej Záteková priblížila, kladivkové prsty patria medzi najrozšírenejšie deformácie končatín. Primár oddelenia ortopédie FNsP Žilina Róbert Krause, informoval, že môžu spôsobovať špecifické obmedzenia, bolesti, tlak v topánke a následkom toho i zápaly. „Prst na nohe je pri tomto ochorení ohnutý do tvaru pripomínajúceho kladivo, pričom sa často už nedá narovnať. Stav je spôsobený postupným poklesom priečnej klenby nohy, ktorý vzniká z dôvodu degenerácie väzov a ochabnutia svalov,“ uviedol primár žilinskej ortopédie s tým, že vo väčšej miere postihuje ženy ako mužov.
Príčinou môže byť nevhodná obuv, no tiež genetická predispozícia.
„Kladivkové prsty sa obyčajne vyskytujú v kombinácii s ďalšími deformitami, ako je napríklad vybočený palec či rôzne iné nesprávne postavenia prstov, ktoré môžu smerovať do strán alebo byť uložené cez seba. Pri vážnych bolestivých stavoch je problém možné riešiť operačne,“ priblížil R. Krause pre žilinskú nemocnicu a doplnil, že ročne absolvuje v žilinskej nemocnici chirurgický zákrok pri týchto ťažkostiach približne 50 pacientov.
Takáto deformita kladivkových prstov sa zatiaľ riešila len fixáciou pomocou drôtu vyčnievajúceho zo samotného prsta. V nohe pacienta ostával niekoľko týždňov. Ako uviedla hovorkyňa, žilinský ortopéd, Augustín Majcher, ktorý sa dlhoročne venuje operáciám na nohe, zaviedol novú operačnú techniku s využitím magnéziového implantátu.
Augustín zdôraznil, že výhodou je predovšetkým jeho schopnosť prirodzene sa vstrebať do tela. Výnimočný materiál nie je potrebné vyberať a nie je tak nevyhnutný žiadny ďalší zásah do organizmu. Zákrok úspešne absolvovali vo FNsP Žilina už prvé dve pacientky.
„Samotný implantát je pevný, no súčasne pružný, vkladáme ho priamo do vnútra dvoch článkov prstov, čím zabezpečíme ich fixáciu v správnom postavení. Vďaka jedinečným vlastnostiam tohto materiálu ho telo degraduje a začne premieňať na kostné tkanivo. Približne do roka sa úplne vstrebe,“ dodal Majcher z oddelenia ortopédie žilinskej nemocnice s tým, že v porovnaní s pôvodnou metódou sa znižuje riziko infekcie, pretože implantát má aj protizápalové vlastnosti a nie je v kontakte s vonkajším prostredím, ako tomu bolo pri vyčnievajúcom drôte.
Táto nová liečba skvalitňuje pooperačný priebeh a rekonvalescenciu pacientov. Žilinskí ortopédi plánujú v budúcnosti využiť magnéziové implantáty taktiež pri korekčných operáciách vbočeného palca.
Záteková správu doplnila o to, že oddelenie ortopédie v žilinskej nemocnici realizuje široké spektrum akútnych i plánovaných operácií – od totálnych endoprotéz bedra, kolena, ramena až po miniinvazívne artroskopicky riešené operácie ramena, lakťa, kolena a členka.
„Pacientom po akútnych úrazoch kolena s poškodením predného skríženého väzu alebo postranného väzu pomáha špecifická metóda s využitím vnútornej dlahy – internal brace, pri luxáciách akromioklavikulárneho kĺbu fixačný TightRope systém a manžety rotátorov a stabilizácie ramena rieši profesionálny tím zdravotníkov kvalitnými artroskopickými výkonmi. Pracovisko žilinskej ortopédie používa zároveň jedinečné osteoinduktívne biomateriály a moderné metódy náhrady chrupavky pri jej defektoch implantátmi Hyalofast a Chondrofiller,“ uzatvorila.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť